Open main menu

Political list of provinces

ID Name Owner (1444) Religion Culture Culture Group
1 Stockholm Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
2 Östergötland Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
3 Kalmar Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
4 Bergslagen Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
5 Värmland Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
6 Lund Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
7 Skaraborg Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
8 Dalaskogen Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
9 Hälsingland Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
10 Jämtland Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
11 Västerbotten Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
12 Sjælland Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
13 Slesvig Holstein Holstein Catholic Danish Nordic
14 Fyn Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
15 Vestjylland Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
16 Bohuslän Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
17 Akershus Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
18 Lappland Sweden Sweden Catholic Sami Nordic
19 Österbotten Sweden Sweden Catholic Finnish Nordic
20 Trøndelag Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
21 Hålogaland Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
22 Opplanda Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
23 Bergenhus Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
24 Stavanger Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
25 Gotland Denmark Denmark Catholic Swedish Nordic
26 Halland Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
27 Åbo Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
28 Nyland Sweden Sweden Catholic Finnish Nordic
29 Tavastland Sweden Sweden Catholic Finnish Nordic
30 Viborg Sweden Sweden Catholic Finnish Nordic
31 Savolax Sweden Sweden Catholic Finnish Nordic
32 Kexholm Novgorod Novgorod Orthodox Karelian East Slavic
33 Neva Novgorod Novgorod Orthodox Karelian East Slavic
34 Ingermanland Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
35 Ösel Livonian Order Livonian Order Catholic Estonian Baltic
36 Reval Livonian Order Livonian Order Catholic Estonian Baltic
37 Livland Livonian Order Livonian Order Catholic Latvian Baltic
38 Riga Riga Riga Catholic Prussian Germanic
39 Goldingen Livonian Order Livonian Order Catholic Latvian Baltic
40 Memel Teutonic Order Teutonic Order Catholic Lithuanian Baltic
41 Königsberg Teutonic Order Teutonic Order Catholic Prussian Germanic
42 Warmia Teutonic Order Teutonic Order Catholic Prussian Germanic
43 Danzig Teutonic Order Teutonic Order Catholic Prussian Germanic
44 Hamburg Hamburg Hamburg Catholic Westphalian Germanic
45 Lübeck Lübeck Lübeck Catholic Westphalian Germanic
46 Rostock Mecklenburg Mecklenburg Catholic Pomeranian Germanic
47 Stralsund Pomerania Pomerania Catholic Pomeranian Germanic
48 Kolberg Pomerania Pomerania Catholic Pomeranian Germanic
49 Neumark Teutonic Order Teutonic Order Catholic Saxon Germanic
50 Berlin Brandenburg Brandenburg Catholic Saxon Germanic
51 Ruppin Brandenburg Brandenburg Catholic Saxon Germanic
52 Magdeburg Magdeburg Magdeburg Catholic Saxon Germanic
53 Lüneburg Lüneburg Lüneburg Catholic Westphalian Germanic
54 Stade Verden Verden Catholic Westphalian Germanic
55 Oldenburg Oldenburg Oldenburg Catholic Westphalian Germanic
56 Osnabrück Münster Münster Catholic Westphalian Germanic
57 Brunswick Brunswick Brunswick Catholic Westphalian Germanic
58 Anhalt Anhalt Anhalt Catholic Saxon Germanic
59 Wittenberg Saxony Saxony Catholic Saxon Germanic
60 Oberlausitz Bohemia Bohemia Catholic Saxon Germanic
61 Dresden Saxony Saxony Catholic Saxon Germanic
62 Leipzig Saxony Saxony Catholic Saxon Germanic
63 Thüringen Saxony Saxony Catholic Saxon Germanic
64 Landshut Bavaria Bavaria Catholic Bavarian Germanic
65 München Bavaria Bavaria Catholic Bavarian Germanic
66 Bamberg Wurzburg Wurzburg Catholic Franconian Germanic
67 Nürnberg Nuremberg Nuremberg Catholic Franconian Germanic
68 Memmingen Memmingen Memmingen Catholic Swabian Germanic
69 Oberschwaben Ravensburg Ravensburg Catholic Swabian Germanic
70 Württemberg Wurttemberg Wurttemberg Catholic Swabian Germanic
71 Ansbach Ansbach Ansbach Catholic Franconian Germanic
72 Breisgau Baden Baden Catholic Swabian Germanic
73 Tirol Austria Austria Catholic Austrian Germanic
74 Baden Baden Baden Catholic Swabian Germanic
75 Elsass Alsace Alsace Catholic Swabian Germanic
76 Salzburg Salzburg Salzburg Catholic Austrian Germanic
77 Heidelberg The Palatinate The Palatinate Catholic Rhenish Germanic
78 Mainz Mainz Mainz Catholic Rhenish Germanic
79 Würzburg Wurzburg Wurzburg Catholic Franconian Germanic
80 Trier Trier Trier Catholic Rhenish Germanic
81 Hessen Hesse Hesse Catholic Rhenish Germanic
82 Westfalen Cologne Cologne Catholic Westphalian Germanic
83 Nassau Nassau Nassau Catholic Rhenish Germanic
84 Berg Cleves Cleves Catholic Rhenish Germanic
85 Köln Cologne Cologne Catholic Rhenish Germanic
86 Münster Münster Münster Catholic Westphalian Germanic
87 Calais England England Catholic Walloon French
88 Artois Burgundy Burgundy Catholic Walloon French
89 Picardie Burgundy Burgundy Catholic Francien French
90 Vlaanderen Flanders Flanders Catholic Flemish Germanic
91 Hainaut Burgundy Burgundy Catholic Walloon French
92 Brussels Brabant Brabant Catholic Flemish Germanic
93 Liège Liege Liege Catholic Walloon French
94 Luxemburg Burgundy Burgundy Catholic Walloon French
95 Breda Brabant Brabant Catholic Dutch Germanic
96 Zeeland Holland Holland Catholic Dutch Germanic
97 Amsterdam Holland Holland Catholic Dutch Germanic
98 Utrecht Utrecht Utrecht Catholic Dutch Germanic
99 Gelre Gelre Gelre Catholic Dutch Germanic
100 Friesland Friesland Friesland Catholic Dutch Germanic
101 Genoa Genoa Genoa Catholic Ligurian Latin
102 Nice Savoy Savoy Catholic Ligurian Latin
103 Piedmont Savoy Savoy Catholic Piedmontese Latin
104 Milan Milan Milan Catholic Lombard Latin
105 Parma Milan Milan Catholic Romagnol Latin
106 Modena Ferrara Ferrara Catholic Romagnol Latin
107 Brescia Venice Venice Catholic Lombard Latin
108 Verona Venice Venice Catholic Venetian Latin
109 Mantua Mantua Mantua Catholic Romagnol Latin
110 Trent Austria Austria Catholic Venetian Latin
111 Friuli Venice Venice Catholic Venetian Latin
112 Venezia Venice Venice Catholic Venetian Latin
113 Ferrara Ferrara Ferrara Catholic Romagnol Latin
114 Romagna The Papal State The Papal State Catholic Romagnol Latin
115 Pisa Florence Florence Catholic Tuscan Latin
116 Firenze Florence Florence Catholic Tuscan Latin
117 Siena Siena Siena Catholic Tuscan Latin
118 Roma The Papal State The Papal State Catholic Umbrian Latin
119 Ancona The Papal State The Papal State Catholic Umbrian Latin
120 Abruzzi Naples Naples Catholic Neapolitan Latin
121 Napoli Naples Naples Catholic Neapolitan Latin
122 Salento Naples Naples Catholic Neapolitan Latin
123 Calabria Naples Naples Catholic Sicilian Latin
124 Messina Aragon Aragon Catholic Sicilian Latin
125 Palermo Aragon Aragon Catholic Sicilian Latin
126 Malta Aragon Aragon Catholic Maltese Latin
127 Sassari Aragon Aragon Catholic Sardinian Latin
128 Kärnten Austria Austria Catholic Austrian Germanic
129 Krain Austria Austria Catholic Austrian Germanic
130 Istria Venice Venice Catholic Croatian South Slavic
131 Zagreb Hungary Hungary Catholic Croatian South Slavic
132 Steiermark Austria Austria Catholic Austrian Germanic
133 Linz Austria Austria Catholic Austrian Germanic
134 Wien Austria Austria Catholic Austrian Germanic
135 Sopron Hungary Hungary Catholic Hungarian Carpathian
136 Dalmatia Venice Venice Catholic Croatian South Slavic
137 Ragusa Ragusa Ragusa Catholic Croatian South Slavic
138 Zeta Serbia Serbia Orthodox Serbian South Slavic
139 Hum Bosnia Bosnia Catholic Serbian South Slavic
140 Bosnia Bosnia Bosnia Orthodox Serbian South Slavic
141 Smederevo Serbia Serbia Orthodox Serbian South Slavic
142 Corfu Corfu Corfu Orthodox Greek Byzantine
143 Vlorë Ottomans Ottomans Orthodox Albanian South Slavic
144 Epirus Ottomans Ottomans Orthodox Greek Byzantine
145 Morea Byzantium Byzantium Orthodox Greek Byzantine
146 Athens Athens Athens Orthodox Greek Byzantine
147 Thessaly Ottomans Ottomans Orthodox Greek Byzantine
148 Macedonia Ottomans Ottomans Orthodox Greek Byzantine
149 Edirne Ottomans Ottomans Orthodox Greek Byzantine
150 Tarnovo Ottomans Ottomans Orthodox Bulgarian South Slavic
151 Constantinople Byzantium Byzantium Orthodox Greek Byzantine
152 Varasd Hungary Hungary Catholic Croatian South Slavic
153 Pest Hungary Hungary Catholic Hungarian Carpathian
154 Hont Hungary Hungary Catholic Slovak Carpathian
155 Békés Hungary Hungary Catholic Hungarian Carpathian
156 Temes Hungary Hungary Catholic Transylvanian Carpathian
157 Bihar Hungary Hungary Orthodox Transylvanian Carpathian
158 Maros Hungary Hungary Catholic Transylvanian Carpathian
159 Silistria Ottomans Ottomans Orthodox Bulgarian South Slavic
160 Oltenia Wallachia Wallachia Orthodox Romanian Carpathian
161 Tîrgoviste Wallachia Wallachia Orthodox Romanian Carpathian
162 Zemplén Hungary Hungary Catholic Slovak Carpathian
163 Crete Venice Venice Orthodox Greek Byzantine
164 Naxos Naxos Naxos Orthodox Greek Byzantine
165 Bern Switzerland Switzerland Catholic Swiss Germanic
166 Waldstätte Switzerland Switzerland Catholic Swiss Germanic
167 Caux England England Catholic Norman French
168 Caen England England Catholic Norman French
169 Armor Brittany Brittany Catholic Breton French
170 Finistère Brittany Brittany Catholic Breton French
171 Vannetais Brittany Brittany Catholic Breton French
172 Nantais Brittany Brittany Catholic Breton French
173 Labourd England England Catholic Basque Iberian
174 Aquitaine England England Catholic Gascon French
175 Armagnac France France Catholic Gascon French
176 Béarn France France Catholic Gascon French
177 Maine England England Catholic Francien French
178 Anjou Provence Provence Catholic Francien French
179 Berry France France Catholic Francien French
180 Haut-Poitou France France Catholic Francien French
181 Rethel Nevers Nevers Catholic Walloon French
182 Valois France France Catholic Francien French
183 Paris France France Catholic Francien French
184 Orleanais France France Catholic Francien French
185 Nemours France France Catholic Francien French
186 Reims France France Catholic Francien French
187 Barrois Provence Provence Catholic Burgundian French
188 Metz Lorraine Lorraine Catholic Burgundian French
189 Lothringen Lorraine Lorraine Catholic Burgundian French
190 Bourbonnais France France Catholic Francien French
191 Nivernais Nevers Nevers Catholic Burgundian French
192 Dijonnais Burgundy Burgundy Catholic Burgundian French
193 Franche-Comté Burgundy Burgundy Catholic Burgundian French
194 Périgord France France Catholic Gascon French
195 Limousin France France Catholic Gascon French
196 Toulouse France France Catholic Occitan French
197 Roussillon Aragon Aragon Catholic Catalan Iberian
198 Rouergue France France Catholic Occitan French
199 Auvergne France France Catholic Occitan French
200 Montpellier France France Catholic Occitan French
201 Provence Provence Provence Catholic Occitan French
202 Avignon The Papal State The Papal State Catholic Occitan French
203 Lyonnais France France Catholic Occitan French
204 Dauphiné France France Catholic Occitan French
205 Savoie Savoy Savoy Catholic Piedmontese Latin
206 A Coruna Castile Castile Catholic Galician Iberian
207 Asturias Castile Castile Catholic Leonese Iberian
208 León Castile Castile Catholic Leonese Iberian
209 Vizcaya Castile Castile Catholic Basque Iberian
210 Navarra Navarra Navarra Catholic Basque Iberian
211 Huesca Aragon Aragon Catholic Aragonese Iberian
212 Girona Aragon Aragon Catholic Catalan Iberian
213 Barcelona Aragon Aragon Catholic Catalan Iberian
214 Zaragoza Aragon Aragon Catholic Aragonese Iberian
215 Valladolid Castile Castile Catholic Castilian Iberian
216 Salamanca Castile Castile Catholic Leonese Iberian
217 Madrid Castile Castile Catholic Castilian Iberian
218 Badajoz Castile Castile Catholic Castilian Iberian
219 Toledo Castile Castile Catholic Castilian Iberian
220 València Aragon Aragon Catholic Catalan Iberian
221 Murcia Castile Castile Catholic Andalusian Iberian
222 Almería Granada Granada Sunni Andalusian Iberian
223 Granada Granada Granada Sunni Andalusian Iberian
224 Sevilla Castile Castile Catholic Andalusian Iberian
225 Córdoba Castile Castile Catholic Andalusian Iberian
226 Gibraltar Granada Granada Sunni Andalusian Iberian
227 Lisboa Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
228 Beira Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
229 Beja Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
230 Algarve Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
231 Porto Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
232 Bragança Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
233 Cornwall England England Catholic Welsh British
234 Hampshire England England Catholic English British
235 Kent England England Catholic English British
236 London England England Catholic English British
237 Oxford England England Catholic English British
238 Essex England England Catholic English British
239 Gloucester England England Catholic English British
240 Shrewsbury England England Catholic English British
241 Glamorgan England England Catholic Welsh British
242 Gwynedd England England Catholic Welsh British
243 Lincolnshire England England Catholic English British
244 Lancashire England England Catholic English British
245 York England England Catholic English British
246 Northumberland England England Catholic English British
247 Cumbria England England Catholic English British
248 Lothian Scotland Scotland Catholic Scottish British
249 Ayrshire Scotland Scotland Catholic Scottish British
250 Perth Scotland Scotland Catholic Highlander Celtic
251 Aberdeen Scotland Scotland Catholic Scottish British
252 Inverness Scotland Scotland Catholic Highlander Celtic
253 Outer Hebrides The Isles The Isles Catholic Highlander Celtic
254 Poznan Poland Poland Catholic Polish West Slavic
255 Kalisz Poland Poland Catholic Polish West Slavic
256 Plock Mazovia Mazovia Catholic Polish West Slavic
257 Warszawa Mazovia Mazovia Catholic Polish West Slavic
258 Sieradz Poland Poland Catholic Polish West Slavic
259 Sandomierz Poland Poland Catholic Polish West Slavic
260 Lublin Poland Poland Catholic Polish West Slavic
261 Halicz Poland Poland Orthodox Ruthenian East Slavic
262 Krakow Poland Poland Catholic Polish West Slavic
263 Ratibor Silesia Silesia Catholic Silesian West Slavic
264 Breslau Silesia Silesia Catholic Silesian West Slavic
265 Brno Bohemia Bohemia Catholic Czech West Slavic
266 Prague Bohemia Bohemia Catholic Czech West Slavic
267 Plzen Bohemia Bohemia Catholic Czech West Slavic
268 Suceava Moldavia Moldavia Orthodox Romanian Carpathian
269 Podlasie Lithuania Lithuania Catholic Polish West Slavic
270 Trakai Lithuania Lithuania Catholic Lithuanian Baltic
271 Samogitia Lithuania Lithuania Catholic Lithuanian Baltic
272 Vilna Lithuania Lithuania Catholic Lithuanian Baltic
273 Latgalia Livonian Order Livonian Order Catholic Latvian Baltic
274 Pskov Pskov Pskov Orthodox Novgorodian East Slavic
275 Polotsk Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
276 Minsk Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
277 Brest Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
278 Pinsk Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
279 Volhynia Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
280 Kiev Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
281 Podolia Poland Poland Orthodox Ruthenian East Slavic
282 Yedisan Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
283 Zaporozhia Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
284 Crimea Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
285 Caffa Genoa Genoa Orthodox Pontic Byzantine
286 Azov Genoa Genoa Sunni Crimean Tatar
287 Kuban Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
288 Lower Don Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
289 Chernigov Lithuania Lithuania Orthodox Ryazanian East Slavic
290 Poltava Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
291 Kharkov Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
292 Mogilev Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
293 Smolensk Lithuania Lithuania Orthodox Ryazanian East Slavic
294 Tver Tver Tver Orthodox Muscovite East Slavic
295 Moskva Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
296 Kaluga Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
297 Bryansk Lithuania Lithuania Orthodox Ryazanian East Slavic
298 Kursk Lithuania Lithuania Orthodox Ryazanian East Slavic
299 Voronezh Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
300 Tula Ryazan Ryazan Orthodox Ryazanian East Slavic
301 Ryazan Ryazan Ryazan Orthodox Ryazanian East Slavic
302 Tambov Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
303 Saratov Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
304 Penza Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
305 Perm Kazan Kazan Tengri Uralic Ugric
306 Nizhny Novgorod Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
307 Vladimir Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
308 Yaroslavl Yaroslavl Yaroslavl Orthodox Muscovite East Slavic
309 Olonets Novgorod Novgorod Orthodox Karelian East Slavic
310 Novgorod Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
311 Kholm Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
312 Beloozero Beloozero Beloozero Orthodox Novgorodian East Slavic
313 Soroka Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
314 Vologda Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
315 Finnmark Norway Norway Catholic Sami Nordic
316 Kocaeli Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
317 Hüdavendigar Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
318 Sugla Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
319 Mentese Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
320 Rhodes The Knights The Knights Orthodox Greek Byzantine
321 Cyprus Cyprus Cyprus Orthodox Greek Byzantine
322 Kütahya Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
323 Konya Karaman Karaman Sunni Turkish Levantine
324 Karaman Karaman Karaman Sunni Turkish Levantine
325 Kastamonu Candar Candar Sunni Turkish Levantine
326 Ankara Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
327 Adana Ramazan Ramazan Sunni Turkish Levantine
328 Sinop Candar Candar Sunni Turkish Levantine
329 Sivas Ottomans Ottomans Shia Turkish Levantine
330 Trebizond Trebizond Trebizond Orthodox Pontic Byzantine
331 Erzurum Aq Qoyunlu Aq Qoyunlu Coptic Armenian Caucasian
332 Marash Dulkadir Dulkadir Sunni Turkish Levantine
333 Majorca Aragon Aragon Catholic Catalan Iberian
334 Tangiers Morocco Morocco Sunni Moroccan Maghrebi
335 Melilla Morocco Morocco Sunni Berber Maghrebi
336 Tlemcen Tlemcen Tlemcen Sunni Berber Maghrebi
337 Oran Tlemcen Tlemcen Sunni Algerian Maghrebi
338 Mitidja Tunis Tunis Sunni Algerian Maghrebi
339 Kabylia Tunis Tunis Sunni Berber Maghrebi
340 Constantine Tunis Tunis Sunni Berber Maghrebi
341 Tunis Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
342 Gharb Morocco Morocco Sunni Moroccan Maghrebi
343 Fez Morocco Morocco Sunni Moroccan Maghrebi
344 Marrakech Marrakesh Marrakesh Sunni Moroccan Maghrebi
345 Abda Marrakesh Marrakesh Sunni Moroccan Maghrebi
346 Tafilalt Tafilalt Tafilalt Sunni Moroccan Maghrebi
347 Ifni Sus Sus Sunni Berber Maghrebi
348 Sus Sus Sus Sunni Berber Maghrebi
349 Figuig Tlemcen Tlemcen Sunni Berber Maghrebi
350 Laghouat Mzab Mzab Sunni Algerian Maghrebi
351 Biskra Touggourt Touggourt Sunni Berber Maghrebi
352 Gafsa Djerid Djerid Sunni Tunisian Maghrebi
353 Tataouine Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
354 Tripoli Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
355 Sirt Fezzan Fezzan Sunni Tunisian Maghrebi
356 Benghazi Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
357 Darnah Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
358 Alexandria Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
359 Fayyum Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
360 Qus Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
361 Cairo Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
362 Rosetta Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
363 Damietta Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
364 Gaza Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
365 Sinai Mamluks Mamluks Sunni Bedouin Levantine
366 Gran Canaria Castile Castile Catholic Castilian Iberian
367 The Azores Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
368 Madeira Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
369 Orkney Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
370 Reykjavik Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
371 Akureyri Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
372 Tyrone Tyrone Tyrone Catholic Irish Celtic
373 Pale England England Catholic Irish Celtic
374 Leinster Leinster Leinster Catholic Irish Celtic
375 Limerick Thomond Thomond Catholic Irish Celtic
376 Connaught Clanricarde Clanricarde Catholic Irish Celtic
377 Aleppo Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
378 Tarabulus Mamluks Mamluks Shia Syrian Levantine
379 Jerusalem Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
380 Al Karak Mamluks Mamluks Sunni Bedouin Levantine
381 Ajlun Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
382 Damascus Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
383 Tabuk Mamluks Mamluks Sunni Bedouin Levantine
384 Medina Medina Medina Sunni Hejazi Levantine
385 Mecca Hejaz Hejaz Sunni Hejazi Levantine
386 Bishah Mikhlaf Mikhlaf Shia Hejazi Levantine
387 Mokha Yemen Yemen Sunni Yemeni Levantine
388 Aden Aden Aden Sunni Yemeni Levantine
389 Mukalla Hadramut Hadramut Sunni Yemeni Levantine
390 Sana'a Rassids Rassids Shia Yemeni Levantine
391 Najran Najran Najran Shia Yemeni Levantine
392 Al-Arid Najd Najd Sunni Bedouin Levantine
393 Jabal Shammar Shammar Shammar Sunni Bedouin Levantine
394 Al-Qatif Haasa Haasa Shia Khaleeji Levantine
395 Qatar Haasa Haasa Shia Khaleeji Levantine
396 Bahrain Haasa Haasa Shia Khaleeji Levantine
397 Bani Yas Hormuz Hormuz Shia Khaleeji Levantine
398 Qawasim Hormuz Hormuz Ibadi Khaleeji Levantine
399 Batinah Hormuz Hormuz Ibadi Omani Levantine
400 Muscat Hormuz Hormuz Ibadi Omani Levantine
401 Dhofar Mahra Mahra Sunni Mahri Levantine
402 Qishn Mahra Mahra Sunni Mahri Levantine
403 Nizwa Oman Oman Ibadi Omani Levantine
404 Liwa Yas Yas Sunni Khaleeji Levantine
405 Tadmor Fadl Fadl Sunni Bedouin Levantine
406 Haditha Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Mashriqi Levantine
407 Ar Raqqa Aq Qoyunlu Aq Qoyunlu Sunni Syrian Levantine
408 Basra Mushasha Mushasha Shia Mashriqi Levantine
409 Karbala Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Shia Mashriqi Levantine
410 Baghdad Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Mashriqi Levantine
411 Mosul Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Kurdish Iranian
412 Ahvaz Mushasha Mushasha Shia Mashriqi Levantine
413 Khorramabad Luristan Luristan Shia Luri Iranian
414 Hamadan Ajam Ajam Shia Luri Iranian
415 Kirkuk Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Kurdish Iranian
416 Tabriz Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Shia Azerbaijani Iranian
417 Lahijan Gilan Gilan Shia Mazandarani Iranian
418 Diyarbakir Aq Qoyunlu Aq Qoyunlu Sunni Kurdish Iranian
419 Yerevan Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Coptic Armenian Caucasian
420 Ganja Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Shia Azerbaijani Iranian
421 Shirvan Shirvan Shirvan Shia Azerbaijani Iranian
422 Imereti Imereti Imereti Orthodox Georgian Caucasian
423 Tbilisi Georgia Georgia Orthodox Georgian Caucasian
424 Ardabil Ardabil Ardabil Shia Azerbaijani Iranian
425 Dagestan Shirvan Shirvan Shia Dagestani Caucasian
426 Amol Mazandaran Mazandaran Shia Mazandarani Iranian
427 Qumis Khorasan Khorasan Shia Khorasani Iranian
428 Teheran Ajam Ajam Shia Persian Iranian
429 Isfahan Ajam Ajam Shia Persian Iranian
430 Dashtistan Fars Fars Shia Persian Iranian
431 Mogostan Timurids Timurids Shia Khaleeji Levantine
432 Kerman Timurids Timurids Shia Persian Iranian
433 Yazd Timurids Timurids Zoroastrian Persian Iranian
434 Quhistan Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
435 Zaranj Sistan Sistan Sunni Khorasani Iranian
436 Birjand Timurids Timurids Sunni Khorasani Iranian
437 Kopet Dag Transoxiana Transoxiana Sunni Turkmeni Altaic
438 Karakum Transoxiana Transoxiana Sunni Turkmeni Altaic
439 Mangyshlak Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
440 Qaraqalpak Uzbek Uzbek Sunni Uzbek Altaic
441 Khiva Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
442 Bukhara Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
443 Ustyurt Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
444 Charjuy Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
445 Merv Transoxiana Transoxiana Sunni Turkmeni Altaic
446 Herat Timurids Timurids Sunni Khorasani Iranian
447 Kandahar Afghanistan Afghanistan Sunni Afghan Iranian
448 Gazni Afghanistan Afghanistan Sunni Afghan Iranian
449 Ghor Timurids Timurids Sunni Afghan Iranian
450 Balkh Timurids Timurids Sunni Afghan Iranian
451 Kabul Afghanistan Afghanistan Sunni Afghan Iranian
452 Badakhshan Timurids Timurids Sunni Afghan Iranian
453 Qarshi Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
454 Samarkand Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
455 Kyzylkum Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
456 Turkestan Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
457 Tashkent Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
458 Kokand Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
459 Taraz Chagatai Chagatai Sunni Kazakh Altaic
460 Uzkend Chagatai Chagatai Sunni Kyrgyz Altaic
461 Almaty Chagatai Chagatai Sunni Kazakh Altaic
462 Odishi Imereti Imereti Orthodox Georgian Caucasian
463 Circassia Circassia Circassia Orthodox Circassian Caucasian
464 Astrakhan Great Horde Great Horde Sunni Astrakhani Tatar
465 Nogay Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
466 Sarai Great Horde Great Horde Sunni Astrakhani Tatar
467 Borisoglebsk Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
468 Manych Great Horde Great Horde Sunni Astrakhani Tatar
469 Ryn Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
470 Bayuly Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
471 Alimuly Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
472 Zhetyru Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
473 Samara Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
474 Yaik Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
475 Bashkortostan Kazan Kazan Sunni Bashkir Tatar
476 Kypshak Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
477 Nadym Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
478 Argyn Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
479 Kerey Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
480 Pegaya Orda Tengri Kyrgyz Altaic
481 Bermuda
482 Bahamas Animist Taino Caribbean
483 Turks Islands Animist Carib Caribbean
484 Havana Animist Taino Caribbean
485 Moron Animist Taino Caribbean
486 Guantanamo Animist Taino Caribbean
487 Jamaica Animist Taino Caribbean
488 Zui Animist Taino Caribbean
489 Tortuga Animist Taino Caribbean
490 Bani Animist Taino Caribbean
491 Curacao Animist Taino Caribbean
492 Borikén Animist Taino Caribbean
493 St. Thomas Animist Taino Caribbean
494 St. Kitts Animist Taino Caribbean
495 Antigua Animist Carib Caribbean
496 Guadelupe Animist Carib Caribbean
497 Dominica Animist Carib Caribbean
498 Martinique Animist Carib Caribbean
499 St. Lucia Animist Carib Caribbean
500 St. Vincent Animist Taino Caribbean
501 Barbados Animist Carib Caribbean
502 Trinidad Animist Carib Caribbean
503 Kutch Kutch Kutch Hindu Saurashtri Western Aryan
504 Thatta Sindh Sindh Sunni Sindhi Western Aryan
505 Sehwan Sindh Sindh Sunni Sindhi Western Aryan
506 Multan Multan Multan Sunni Panjabi Hindustani
507 Lahore Sirhind Sirhind Hindu Panjabi Hindustani
508 Kashmir Kashmir Kashmir Hindu Kashmiri Hindustani
509 Kangra Kangra Kangra Hindu Pahari Eastern Aryan
510 Sirhind Sirhind Sirhind Hindu Panjabi Hindustani
511 Garhwal Garhwal Garhwal Hindu Pahari Eastern Aryan
512 Jangladesh Jangladesh Jangladesh Hindu Rajasthani Western Aryan
513 Jaisalmer Jaisalmer Jaisalmer Hindu Rajasthani Western Aryan
514 Marwar Mewar Mewar Hindu Rajasthani Western Aryan
515 Girnar Junagarh Junagarh Hindu Saurashtri Western Aryan
516 Baroda Gujarat Gujarat Hindu Gujarati Western Aryan
517 Surat Gujarat Gujarat Hindu Gujarati Western Aryan
518 Chittor Mewar Mewar Hindu Rajasthani Western Aryan
519 Dhundar Dhundhar Dhundhar Hindu Rajasthani Western Aryan
520 Mewat Mewat Mewat Hindu Rajasthani Western Aryan
521 Rajkot Kutch Kutch Hindu Saurashtri Western Aryan
522 Delhi Delhi Delhi Hindu Hindavi Hindustani
523 Lucknow Jaunpur Jaunpur Hindu Avadhi Hindustani
524 Central Doab Jaunpur Jaunpur Hindu Hindavi Hindustani
525 Gird Gwalior Gwalior Hindu Vindhyan Hindustani
526 Mandu Malwa Malwa Hindu Malvi Western Aryan
527 Burhanpur Khandesh Khandesh Hindu Marathi Western Aryan
528 Hadoti Hadoti Hadoti Hindu Rajasthani Western Aryan
529 Thana Gujarat Gujarat Hindu Marathi Western Aryan
530 Dabhol Vijayanagar Vijayanagar Hindu Marathi Western Aryan
531 North Kanara Vijayanagar Vijayanagar Hindu Kannada Dravidian
532 Raichur Bahmanis Bahmanis Hindu Kannada Dravidian
533 Mysore Mysore Mysore Hindu Kannada Dravidian
534 Calicut Calicut Calicut Hindu Malayalam Dravidian
535 Kochin Kochin Kochin Hindu Malayalam Dravidian
536 Madurai Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
537 Venad Venad Venad Hindu Malayalam Dravidian
538 Kongu Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
539 Tondainadu Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
540 Cuddalore Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
541 Vijayanagar Vijayanagar Vijayanagar Hindu Kannada Dravidian
542 Golconda Bahmanis Bahmanis Hindu Telugu Dravidian
543 Velanadu Andhra Andhra Hindu Telugu Dravidian
544 Ahmadnagar Bahmanis Bahmanis Hindu Marathi Western Aryan
545 Daulatabad Bahmanis Bahmanis Hindu Marathi Western Aryan
546 East Berar Bahmanis Bahmanis Hindu Gondi Central Indian
547 Bastar Bastar Bastar Hindu Gondi Central Indian
548 Illichpur Bahmanis Bahmanis Hindu Marathi Western Aryan
549 Kalingandhra Orissa Orissa Hindu Telugu Dravidian
550 Mahakoshal Garha Garha Hindu Gondi Central Indian
551 Mandla Garha Garha Hindu Gondi Central Indian
552 Cuttack Orissa Orissa Hindu Oriya Eastern Aryan
553 Sambalpur Patna Patna Hindu Garjati Central Indian
554 Baisi Rajya Jumla Jumla Hindu Nepali Eastern Aryan
555 Jaunpur Jaunpur Jaunpur Hindu Avadhi Hindustani
556 Lower Doab Jaunpur Jaunpur Hindu Avadhi Hindustani
557 Katmandu Kathmandu Kathmandu Hindu Nepali Eastern Aryan
558 Pataliputra Jaunpur Jaunpur Hindu Bihari Eastern Aryan
559 Jhansi Kalpi Kalpi Hindu Vindhyan Hindustani
560 Jharkhand Jharkhand Jharkhand Hindu Jharkandi Central Indian
561 Bengal Delta Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
562 Koch Koch Koch Hindu Kochi Eastern Aryan
563 Gauda Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
564 Dhaka Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
565 Thimpu U U Vajrayana Tibetan Tibetan
566 Assam Assam Assam Hindu Assamese Eastern Aryan
567 Silhet Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
568 Chittagong Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
569 Bijapur Bahmanis Bahmanis Hindu Kannada Dravidian
570 Naga Kachar Kachar Hindu Chin Burman
571 Darrang Assam Assam Hindu Assamese Eastern Aryan
572 Kotte Kotte Kotte Theravada Sinhalese Eastern Aryan
573 Cachar Kachar Kachar Hindu Chin Burman
574 The Andamans Animist Bengali Eastern Aryan
575 Gwadar Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
576 Kalat Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
577 Quetta Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
578 Roh Afghanistan Afghanistan Sunni Afghan Iranian
579 Mrauk U Arakan Arakan Theravada Arakanese Burman
580 Kale Kale Kale Animist Chin Burman
581 Sagaing Ava Ava Theravada Burmese Burman
582 Mong Yang Mong Yang Mong Yang Theravada Shan South-East Asian
583 Hsenwi Hsenwi Hsenwi Theravada Shan South-East Asian
584 Ava Ava Ava Theravada Burmese Burman
585 Taungoo Taungu Taungu Theravada Burmese Burman
586 Pegu Pegu Pegu Theravada Mon Burman
587 Kengtung Hsenwi Hsenwi Animist Shan South-East Asian
588 Mong Nai Mong Nai Mong Nai Theravada Shan South-East Asian
589 Chiang Mai Lan Na Lan Na Theravada Northern Thai South-East Asian
590 Martaban Pegu Pegu Theravada Mon Burman
591 Tavoy Ayutthaya Ayutthaya Theravada Mon Burman
592 Ratchaburi Ayutthaya Ayutthaya Theravada Central Thai South-East Asian
593 Nakhon Si Thammarat Ligor Ligor Sunni Malayan Malay
594 Pattani Pattani Pattani Sunni Malayan Malay
595 Perak Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
596 Malacca Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
597 Johor Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
598 Pahang Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
599 Kelantan Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
600 Ayutthaya Ayutthaya Ayutthaya Theravada Central Thai South-East Asian
601 Sukhothai Sukhothai Sukhothai Theravada Central Thai South-East Asian
602 Chiang Rai Lan Na Lan Na Theravada Northern Thai South-East Asian
603 Nakhon Thung Yai Ayutthaya Ayutthaya Theravada Central Thai South-East Asian
604 Oudong Khmer Khmer Theravada Khmer South-East Asian
605 Prey Nokor Khmer Khmer Hindu Khmer South-East Asian
606 Panduranga Champa Champa Hindu Cham Malay
607 Vijaya Champa Champa Hindu Cham Malay
608 Champasak Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
609 Angkor Khmer Khmer Hindu Khmer South-East Asian
610 Thanh Hoa Dai Viet Dai Viet Mahayana Vietnamese South-East Asian
611 Sikhottabong Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
612 Khorat Ayutthaya Ayutthaya Theravada Khmer South-East Asian
613 Dong Kinh Dai Viet Dai Viet Mahayana Vietnamese South-East Asian
614 Vientiane Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
615 Luang Prabang Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
616 Cao Bang Dai Viet Dai Viet Mahayana Zhuang South-East Asian
617 Lamuri Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
618 Deli Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
619 Batak Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
620 Siak Siak Siak Sunni Sumatran Malay
621 Bengkulu Sunni Sumatran Malay
622 Palembang Palembang Palembang Sunni Sumatran Malay
623 Tulangbewang Sunni Sumatran Malay
624 Banten Sunda Sunda Hindu Javanese Malay
625 Kawali Sunda Sunda Hindu Javanese Malay
626 Karta Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
627 Blambangan Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
628 Surabaya Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
629 Demak Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
630 Kalapa Sunda Sunda Hindu Javanese Malay
631 Bali Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
632 Sumbawa Animist Papuan Pacific
633 Flores Animist Papuan Pacific
634 Sumba Animist Papuan Pacific
635 West Timor Animist Papuan Pacific
636 Brunei Brunei Brunei Sunni Bornean Malay
637 Jesselton Brunei Brunei Sunni Bornean Malay
638 Kutai Kutai Kutai Hindu Bornean Malay
639 Banjar Hindu Bornean Malay
640 Pontianak Sunni Bornean Malay
641 Makassar Makassar Makassar Animist Sulawesi Malay
642 Kendari Animist Sulawesi Malay
643 Poso Animist Sulawesi Malay
644 Manado Animist Sulawesi Malay
645 Buru Animist Moluccan Pacific
646 Ambon Animist Moluccan Pacific
647 Ceram Animist Moluccan Pacific
648 Halmahera Animist Moluccan Pacific
649 Ternate Ternate Ternate Animist Moluccan Pacific
650 Tidore Tidore Tidore Animist Moluccan Pacific
651 Sulu Sulu Sulu Sunni Filipino Malay
652 Maguindanao Maguindanao Maguindanao Animist Filipino Malay
653 Lanao Maguindanao Maguindanao Animist Filipino Malay
654 Samar Animist Filipino Malay
655 Palawan Brunei Brunei Sunni Filipino Malay
656 Manila Maynila Maynila Animist Filipino Malay
657 Ilocos Animist Filipino Malay
658 Cagayan Animist Filipino Malay
659 Lingga Siak Siak Sunni Sumatran Malay
660 Sibsongbanna Mong Mao Mong Mao Theravada Shan South-East Asian
661 Dali Ming Ming Theravada Bai Tibetan
662 Yunnan Ming Ming Theravada Bai Tibetan
663 Guangnan Ming Ming Theravada Bai Tibetan
664 Lingyun Ming Ming Confucian Zhuang South-East Asian
665 Shiuhing Ming Ming Confucian Cantonese Chinese
666 Kingchow Ming Ming Confucian Min Chinese
667 Canton Ming Ming Confucian Cantonese Chinese
668 Macau Ming Ming Confucian Cantonese Chinese
669 Fuzhou Ming Ming Confucian Min Chinese
670 Ganzhou Ming Ming Confucian Hakka Chinese
671 Changsha Ming Ming Confucian Xiang Chinese
672 Wuling Ming Ming Confucian Xiang Chinese
673 Zhenyuan Ming Ming Animist Miao Chinese
674 Guiyang Ming Ming Animist Yi Tibetan
675 Umung Ming Ming Animist Yi Tibetan
676 Shigatse Tsang Tsang Vajrayana Tibetan Tibetan
677 Lhasa Tsang Tsang Vajrayana Tibetan Tibetan
678 Tachienlu Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
679 Chengdu Ming Ming Confucian Sichuanese Chinese
680 Chongqing Ming Ming Confucian Sichuanese Chinese
681 Yichang Ming Ming Confucian Sichuanese Chinese
682 Wuchang Ming Ming Confucian Hubei Chinese
683 Nanchang Ming Ming Confucian Gan Chinese
684 Hangzhou Ming Ming Confucian Wu Chinese
685 Yangzhou Ming Ming Confucian Jianghuai Chinese
686 Anqing Ming Ming Confucian Jianghuai Chinese
687 Nanyang Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
688 Kaifeng Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
689 Hanzhong Ming Ming Confucian Xibei Chinese
690 Qingzhou Ming Ming Confucian Shandong Chinese
691 Jinan Ming Ming Confucian Shandong Chinese
692 Huaiqing Ming Ming Confucian Jin Chinese
693 Taiyuan Ming Ming Confucian Jin Chinese
694 Pingyang Ming Ming Confucian Jin Chinese
695 Hejian Ming Ming Confucian Zhili Chinese
696 Baoding Ming Ming Confucian Zhili Chinese
697 Datong Ming Ming Confucian Jin Chinese
698 Ningxia Ming Ming Confucian Mongol Altaic
699 Lanzhou Ming Ming Confucian Xibei Chinese
700 Xi'an Ming Ming Confucian Xibei Chinese
701 Ordos Ming Ming Vajrayana Mongol Altaic
702 Hohhot Ming Ming Vajrayana Mongol Altaic
703 Chengde Korchin Korchin Vajrayana Chahar Altaic
704 Ningyuan Ming Ming Confucian Zhili Chinese
705 Gyegu Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
706 Tsaidam Sarig Yogir Sarig Yogir Vajrayana Oirat Altaic
707 Yumen Ming Ming Vajrayana Oirat Altaic
708 Zhangye Ming Ming Confucian Xibei Chinese
709 Alxa Oirat Oirat Vajrayana Mongol Altaic
710 Hotan Yarkand Yarkand Sunni Uyghur Altaic
711 Qarqan Yarkand Yarkand Vajrayana Uyghur Altaic
712 Aksu Yarkand Yarkand Sunni Uyghur Altaic
713 Bechbaliq Chagatai Chagatai Tengri Uyghur Altaic
714 Hoboksar Oirat Oirat Tengri Oirat Altaic
715 Urumqi Chagatai Chagatai Tengri Uyghur Altaic
716 Tannu Uriankhai Oirat Oirat Tengri Buryat Evenki
717 Kherlen Mongolia Mongolia Tengri Khalkha Altaic
718 Kobdo Oirat Oirat Tengri Oirat Altaic
719 Uliastai Oirat Oirat Tengri Khalkha Altaic
720 Dornogovi Mongolia Mongolia Tengri Khalkha Altaic
721 Setsen Mongolia Mongolia Tengri Khalkha Altaic
722 Jirem Korchin Korchin Vajrayana Chahar Altaic
723 Xilin Gol Mongolia Mongolia Vajrayana Mongol Altaic
724 Hulunbuir Korchin Korchin Tengri Khalkha Altaic
725 Cicigar Korchin Korchin Tengri Chahar Altaic
726 Shenyang Ming Ming Confucian Manchu Evenki
727 Aigun Haixi Haixi Tengri Manchu Evenki
728 Tuwan Haixi Haixi Tengri Manchu Evenki
729 Bohori Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
730 Girin Haixi Haixi Confucian Manchu Evenki
731 Ilan Hala Jianzhou Jianzhou Tengri Manchu Evenki
732 Hamheung Korea Korea Confucian Korean Korean
733 Hwangju Korea Korea Confucian Korean Korean
734 Wonju Korea Korea Confucian Korean Korean
735 Hanseong Korea Korea Confucian Korean Korean
736 Sangju Korea Korea Confucian Korean Korean
737 Jeonju Korea Korea Confucian Korean Korean
738 Sakam Animist Polynesian Malay
739 Kashgar Yarkand Yarkand Sunni Uyghur Altaic
740 Chanderi Malwa Malwa Hindu Malvi Western Aryan
741 Cumana Animist Carib Caribbean
742 Angostura Animist Carib Caribbean
743 Essequibo Arawak Arawak Animist Lokono Caribbean
744 Demerara Animist Lokono Caribbean
745 Paramaribo Animist Lokono Caribbean
746 Cayenne Animist Lokono Caribbean
747 Amapa Animist Lokono Caribbean
748 Belem Tupinamba Tupinamba Animist Tupinamba Tupi
749 Maranhao Animist Ge Je
750 Crato Animist Ge Je
751 Ceara Potiguara Potiguara Animist Tupinamba Tupi
752 Oeiras Animist Ge Je
753 Rio Grande Animist Tupinamba Tupi
754 Paraiba Animist Tupinamba Tupi
755 Pernambuco Animist Tupinamba Tupi
756 Bahia Animist Tupinamba Tupi
757 Ilheus Tupiniquim Tupiniquim Animist Tupinamba Tupi
758 Goias Animist Ge Je
759 Diamantina Animist Ge Je
760 Porto Seguro Animist Ge Je
761 Espirito Santo Tapuia Tapuia Animist Ge Je
762 Sao Tome Animist Tupinamba Tupi
763 Rio de Janeiro Animist Tupinamba Tupi
764 Santo Amaro Animist Tupinamba Tupi
765 Minas Gerais Animist Ge Je
766 Sao Vicente Animist Tupinamba Tupi
767 Ortelsburg Teutonic Order Teutonic Order Catholic Prussian Germanic
768 Guayra Animist Guarani Tupi
769 Curitiba Animist Guarani Tupi
770 Braslaw Lithuania Lithuania Catholic Lithuanian Baltic
771 Vitebsk Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
772 Uruguay Animist Charruan Je
773 Banda Oriental Animist Charruan Je
774 Al-Junaynah Fetishist Nubian Sudanese
775 Asuncion Animist Guarani Tupi
776 Concepcion Animist Guarani Tupi
777 Corrientes Animist Guarani Tupi
778 Rio de la Plata Charrua Charrua Animist Charruan Je
779 Tandil Animist Het Araucanian
780 Candelaria Animist Patagonian Araucanian
781 Puerto Deseado Animist Patagonian Araucanian
782 Tierra del Fuego Animist Patagonian Araucanian
783 Kawesqar Animist Patagonian Araucanian
784 Huillimapu Mapuche Mapuche Animist Mapuche Araucanian
785 Pehuenmapu Animist Mapuche Araucanian
786 Carmen Animist Het Araucanian
787 Picunmapu Animist Mapuche Araucanian
788 Angoche Kilwa Kilwa Sunni Swahili East Bantu
789 Mtetwa Fetishist Nguni Southern African
790 Chaco Austral Animist Chacoan Matacoan
791 Catamarca Animist Diaguita Andean
792 Copiapo Animist Mapuche Araucanian
793 Iquique Animist Diaguita Andean
794 Jujuy Calchaqui Calchaqui Inti Diaguita Andean
795 Potosi Charca Charca Inti Aimara Andean
796 Arica Inti Aimara Andean
797 Oruro Pacajes Pacajes Inti Aimara Andean
798 Mbwila Kongo Kongo Fetishist Mbundu Congo
799 Chaco Boreal Animist Chacoan Matacoan
800 Chiquitos Animist Maipurean Caribbean
801 Cochabamba Animist Guarani Tupi
802 Chuquiabo Colla Colla Inti Aimara Andean
803 Moxos Animist Guarani Tupi
804 Puno Colla Colla Inti Aimara Andean
805 Arequipa Inti Aimara Andean
806 Nazca Inti Quechua Andean
807 Abancay Cusco Cusco Inti Quechua Andean
808 Cuzco Cusco Cusco Inti Quechua Andean
809 Lima Ichma Ichma Inti Quechua Andean
810 Huancavelica Wanka Wanka Inti Quechua Andean
811 Jauja Wanka Wanka Inti Quechua Andean
812 Chanchan Chimu Chimu Inti Chimuan Andean
813 Cajamarca Cajamarca Cajamarca Inti Quechua Andean
814 Huanuco Huyla Huyla Inti Quechua Andean
815 Iquitos Animist Jivaro Marañón
816 Tumbes Chimu Chimu Inti Chimuan Andean
817 Canari Quito Quito Inti Caran Chibchan
818 Canelos Animist Jivaro Marañón
819 Guayaquil Quito Quito Inti Caran Chibchan
820 Quito Quito Quito Inti Caran Chibchan
821 Quijos Animist Jivaro Marañón
822 Caqueta Animist Jivaro Marañón
823 Cauca Animist Lokono Caribbean
824 Mariquita Animist Lokono Caribbean
825 Bogota Muisca Muisca Inti Muisca Chibchan
826 Choco Animist Lokono Caribbean
827 Antioquía Animist Muisca Chibchan
828 Cartagena Animist Lokono Caribbean
829 Magdalena Tairona Tairona Animist Muisca Chibchan
830 Maracaibo Animist Lokono Caribbean
831 Caracas Animist Carib Caribbean
832 Tunja Muisca Muisca Inti Muisca Chibchan
833 Graaff-Reinet Fetishist Nguni Southern African
834 Barinas Animist Lokono Caribbean
835 Panama Animist Muisca Chibchan
836 Chorotega Animist Muisca Chibchan
837 Nicaragua Animist Miskito Chibchan
838 Mosquito Miskito Miskito Animist Miskito Chibchan
839 Pipil Chorti Chorti Mayan Highland Mayan Mayan
840 Honduras Animist Miskito Chibchan
841 Guatemala Kiche Kiche Mayan Highland Mayan Mayan
842 Petén Itza Itza Mayan Putun Mayan
843 Belize Chactemal Chactemal Mayan Yucatec Mayan
844 Zapotec Zapotec Zapotec Nahuatl Zapotek Otomanguean
845 Campeche Can Pech Can Pech Mayan Yucatec Mayan
846 Sotuta Cocomes Cocomes Mayan Yucatec Mayan
847 Mixtec Mixtec Mixtec Nahuatl Mixtec Otomanguean
848 Tohancapan Totonac Totonac Nahuatl Totonac Central American
849 Tlapanec Tlapanec Tlapanec Nahuatl Tlapanec Otomanguean
850 Tlaxcala Tlaxcala Tlaxcala Nahuatl Aztec Central American
851 Zacatula Tlapanec Tlapanec Nahuatl Tlapanec Otomanguean
852 Mexico Aztec Aztec Nahuatl Aztec Central American
853 Tlapacoyan Aztec Aztec Nahuatl Aztec Central American
854 Sayultecas Xalisco Xalisco Nahuatl Tepic Aridoamerican
855 Totorames Nahuatl Tepic Aridoamerican
856 Zacatecas Chichimeca Chichimeca Animist Chichimecan Aridoamerican
857 Guachichil Chichimeca Chichimeca Animist Chichimecan Aridoamerican
858 Tamaulipas Huastec Huastec Mayan Wastek Mayan
859 Sinaloa Totemist Piman Sonoran
860 Tepehuan Animist Chichimecan Aridoamerican
861 Coahuila Animist Chichimecan Aridoamerican
862 Yaqui Yaqui Yaqui Totemist Piman Sonoran
863 Suma Totemist Mescalero Apachean
864 Concho Totemist Mescalero Apachean
865 Cochimi Animist Piman Sonoran
866 Guaycura Animist Piman Sonoran
867 Cahuilla Totemist Piman Sonoran
868 Chumash Totemist Piman Sonoran
869 Salinan Totemist Piman Sonoran
870 Yokuts Totemist Yokuts Penutian
871 Pomo Totemist Chinook Penutian
872 Siuslaw Totemist Chinook Penutian
873 Chinook Chinook Chinook Totemist Chinook Penutian
874 Salish Salish Salish Totemist Salish Penutian
875 Paiute Navajo Navajo Totemist Navajo Apachean
876 Yavapai Totemist Piman Sonoran
877 Pima Pima Pima Totemist Piman Sonoran
878 Navajo Navajo Navajo Totemist Navajo Apachean
879 Apache Apache Apache Totemist Eastern Apache Apachean
880 Pueblo Pueblo Pueblo Totemist Pueblo Sonoran
881 Piro Totemist Pueblo Sonoran
882 Mescalero Mescalero Mescalero Totemist Mescalero Apachean
883 Lipan Lipan Lipan Totemist Lipan Apachean
884 Karankawa Totemist Caddo Caddoan
885 Teyas Totemist Mescalero Apachean
886 Waco Wichita Wichita Totemist Wichita Caddoan
887 Tonkawa Totemist Caddo Caddoan
888 Atakapa Totemist Caddo Caddoan
889 Arapaho Totemist Wichita Caddoan
890 Kiowa Totemist Pawnee Caddoan
891 Naisha Totemist Pawnee Caddoan
892 Wichita Totemist Wichita Caddoan
893 Chitimacha Totemist Choctaw Muskogean
894 Caddo Caddo Caddo Totemist Caddo Caddoan
895 Arkansas Totemist Osage Siouan
896 Yscani Totemist Wichita Caddoan
897 Quapaw Totemist Osage Siouan
898 Kansas Totemist Pawnee Caddoan
899 Pahatsi Osage Osage Totemist Osage Siouan
900 Tamaroa Totemist Illini Central Algonquian
901 Pawnee Pawnee Pawnee Totemist Pawnee Caddoan
902 Missouri Totemist Chiwere Siouan
903 Omaha Totemist Pawnee Caddoan
904 Wahpeton Totemist Dakota Siouan
905 Iowa Totemist Chiwere Siouan
906 Yanktonai Totemist Dakota Siouan
907 Yankton Totemist Dakota Siouan
908 Sisseton Totemist Dakota Siouan
909 Mandan Totemist Nakota Siouan
910 Makoua Cheyenne Cheyenne Totemist Cheyenne Plains Algonquian
911 Menominee Totemist Anishinabe Central Algonquian
912 Sauk Totemist Anishinabe Central Algonquian
913 Mesquakie Totemist Chiwere Siouan
914 Winnebago Totemist Chiwere Siouan
915 Illinois Illiniwek Illiniwek Totemist Illini Central Algonquian
916 Kaskaskia Totemist Illini Central Algonquian
917 Cahokia Totemist Illini Central Algonquian
918 Tennessee Chickasaw Chickasaw Totemist Chickasaw Muskogean
919 Chickasaw Chickasaw Chickasaw Totemist Chickasaw Muskogean
920 Choctaw Choctaw Choctaw Totemist Choctaw Muskogean
921 Bayougoula Totemist Choctaw Muskogean
922 Mobile Totemist Creek Muskogean
923 Pensacola Totemist Creek Muskogean
924 Alabama Totemist Choctaw Muskogean
925 Tuskegee Creek Creek Totemist Creek Muskogean
926 Ais Totemist Creek Muskogean
927 Timucua Totemist Creek Muskogean
928 Apalachee Totemist Creek Muskogean
929 Guale Totemist Creek Muskogean
930 Muskogee Creek Creek Totemist Creek Muskogean
931 Coosa Creek Creek Totemist Creek Muskogean
932 Santee Totemist Catawba Siouan
933 Catawba Totemist Catawba Siouan
934 Yuchi Totemist Shawnee Central Algonquian
935 Cherokee Cherokee Cherokee Totemist Cherokee Iroquoian
936 Cheraw Cherokee Cherokee Totemist Cherokee Iroquoian
937 Tuscarora Totemist Iroquois Iroquoian
938 Pamlico Totemist Powhatan Eastern Algonquian
939 Kaskinampo Totemist Chickasaw Muskogean
940 Kentucky Totemist Shawnee Central Algonquian
941 Chisca Totemist Shawnee Central Algonquian
942 Wea Totemist Illini Central Algonquian
943 Miami Miami Miami Totemist Illini Central Algonquian
944 Potawatomi Potawatomi Potawatomi Totemist Anishinabe Central Algonquian
945 Michigan Fox Fox Totemist Chiwere Siouan
946 Wyandot Totemist Huron Iroquoian
947 Erie Totemist Susquehannock Iroquoian
948 Ohio Totemist Shawnee Central Algonquian
949 Monacan Totemist Catawba Siouan
950 Chesapeake Totemist Powhatan Eastern Algonquian
951 Kanawha Totemist Shawnee Central Algonquian
952 Powhatan Powhatan Powhatan Totemist Powhatan Eastern Algonquian
953 Conoy Totemist Powhatan Eastern Algonquian
954 Allegheny Totemist Susquehannock Iroquoian
955 Susquehanna Susquehannock Susquehannock Totemist Susquehannock Iroquoian
956 Lenape Lenape Lenape Totemist Delaware Eastern Algonquian
957 Delaware Totemist Delaware Eastern Algonquian
958 Seneca Totemist Huron Iroquoian
959 Cayuga Iroquois Iroquois Totemist Iroquois Iroquoian
960 Onondaga Iroquois Iroquois Totemist Iroquois Iroquoian
961 Oneida Iroquois Iroquois Totemist Iroquois Iroquoian
962 Unami Totemist Delaware Eastern Algonquian
963 Mahican Totemist Mahican Eastern Algonquian
964 Mohawk Iroquois Iroquois Totemist Iroquois Iroquoian
965 Manhattan Totemist Delaware Eastern Algonquian
966 Nipmuc Totemist Pequot Eastern Algonquian
967 Narraganset Totemist Pequot Eastern Algonquian
968 Massachusetts Totemist Pequot Eastern Algonquian
969 Pocumtuk Mahican Mahican Totemist Mahican Eastern Algonquian
970 Merrimack Totemist Abenaki Eastern Algonquian
971 Penobscott Abenaki Abenaki Totemist Abenaki Eastern Algonquian
972 Nootka Totemist Aleutian Eskaleut
973 Squamish Totemist Salish Penutian
974 Kwakiutl Totemist Aleutian Eskaleut
975 Tsimshian Totemist Chinook Penutian
976 Tlingit Totemist Haida Na-Déné
977 Yakutat Totemist Aleutian Eskaleut
978 Kenai Totemist Aleutian Eskaleut
979 Aleut Totemist Aleutian Eskaleut
980 Beothuk Totemist Cree Central Algonquian
981 Taqamkuk Totemist Cree Central Algonquian
982 Unamakik Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
983 Epekwitk Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
984 Sipeknekatik Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
985 Mikmaq Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
986 Kespek Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
987 Niagara Huron Huron Totemist Huron Iroquoian
988 Huron Huron Huron Totemist Huron Iroquoian
989 Ontario Totemist Huron Iroquoian
990 Maisouna Totemist Huron Iroquoian
991 Nipissing Totemist Anishinabe Central Algonquian
992 Algonquin Totemist Anishinabe Central Algonquian
993 Hochelaga Totemist Huron Iroquoian
994 Stadacona Totemist Huron Iroquoian
995 Tadoussac Totemist Cree Central Algonquian
996 Innu Totemist Cree Central Algonquian
997 Chisedec Totemist Inuit Eskaleut
998 Qikirmiut Totemist Inuit Eskaleut
999 Cisasipi Totemist Cree Central Algonquian
1000 Cree Totemist Cree Central Algonquian
1001 Soto Totemist Anishinabe Central Algonquian
1002 Abitibi Totemist Cree Central Algonquian
1003 Mosoni Totemist Cree Central Algonquian
1004 Attawapiskat Totemist Cree Central Algonquian
1005 Muskegon Totemist Cree Central Algonquian
1006 Chipewyan Totemist Chipewyan Na-Déné
1007 Ojibwa Totemist Anishinabe Central Algonquian
1008 Winnipeg Totemist Nakota Siouan
1009 Atikaki Totemist Cree Central Algonquian
1010 Manitoba Totemist Cree Central Algonquian
1011 Kinougeoulini Totemist Cree Central Algonquian
1012 Satsuma Shimazu Shimazu Shinto Kyushuan Japanese
1013 Cheongju Korea Korea Confucian Korean Korean
1014 Bungo Otomo Otomo Shinto Kyushuan Japanese
1015 Okinawa Ryukyu Ryukyu Animist Kyushuan Japanese
1016 Ha Tinh Dai Viet Dai Viet Mahayana Vietnamese South-East Asian
1017 Suo Ouchi Ouchi Shinto Saigoku Japanese
1018 Izumo Amago Amago Shinto Saigoku Japanese
1019 Harima Yamana Yamana Shinto Saigoku Japanese
1020 Kyoto Ashikaga Ashikaga Shinto Saigoku Japanese
1021 Settsu Hosokawa Hosokawa Shinto Saigoku Japanese
1022 Indrapura Dai Viet Dai Viet Hindu Cham Malay
1023 Echizen Shiba Shiba Shinto Saigoku Japanese
1024 Echigo Uesugi Uesugi Shinto Togoku Japanese
1025 Uzen Shiba Shiba Shinto Togoku Japanese
1026 Rikuzen Date Date Shinto Togoku Japanese
1027 Hitachi Satake Satake Shinto Togoku Japanese
1028 Musashi Uesugi Uesugi Shinto Togoku Japanese
1029 Kai Takeda Takeda Shinto Togoku Japanese
1030 Owari Oda Oda Shinto Togoku Japanese
1031 Kamikawa Ainu Ainu Animist Ainu Kamchatkan
1032 The Kurils Animist Ainu Kamchatkan
1033 Sakhalin Yeren Yeren Animist Ainu Kamchatkan
1034 Kamchatka Kamchadals Kamchadals Tengri Kamchatkan Kamchatkan
1035 Penzhina Tengri Kamchatkan Kamchatkan
1036 Kolyma Tengri Yukaghir Evenki
1037 Omolon Khodynt Khodynt Tengri Yukaghir Evenki
1038 Karalveyem Tengri Yukaghir Evenki
1039 Verkhoyansk Tengri Yukaghir Evenki
1040 Suntar Khayata Tengri Yukaghir Evenki
1041 Gizhiga Chavchuveny Chavchuveny Tengri Kamchatkan Kamchatkan
1042 Sakha Tengri Yakut Evenki
1043 Okhotsk Tengri Yakut Evenki
1044 Tauisk Tengri Kamchatkan Kamchatkan
1045 Yakut Tengri Yakut Evenki
1046 Maya Tengri Yakut Evenki
1047 Jugjur Tengri Yakut Evenki
1048 Miyoo Gasan Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
1049 Haiilanboo Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
1050 Deren Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
1051 Aldan Tengri Yakut Evenki
1052 Stanovoy Tengri Yakut Evenki
1053 Hinggan Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
1054 Mukhtuya Tengri Tungus Evenki
1055 Kirenga Buryatia Buryatia Tengri Buryat Evenki
1056 Barguzin Buryatia Buryatia Tengri Buryat Evenki
1057 Ude Buryatia Buryatia Tengri Buryat Evenki
1058 Onan Gol Korchin Korchin Tengri Buryat Evenki
1059 East Tunguska Tengri Tungus Evenki
1060 Irkutsk Tengri Buryat Evenki
1061 West Tunguska Tengri Tungus Evenki
1062 Angara Tengri Buryat Evenki
1063 Sayan Tengri Buryat Evenki
1064 Tomsk Tengri Ostyak Ugric
1065 Kuznetsk Tengri Kyrgyz Altaic
1066 Altai Uriankhai Oirat Oirat Tengri Buryat Evenki
1067 Turukhan Tengri Samoyed Ugric
1068 Ket Tengri Ostyak Ugric
1069 Surgut Tengri Samoyed Ugric
1070 Narim Tengri Samoyed Ugric
1071 Irtesh Uzbek Uzbek Sunni Siberian Tatar
1072 Obdorsk Tengri Samoyed Ugric
1073 Berezov Tengri Samoyed Ugric
1074 Sibir Uzbek Uzbek Sunni Ostyak Ugric
1075 Tyumen Uzbek Uzbek Sunni Siberian Tatar
1076 Kurgan Uzbek Uzbek Sunni Siberian Tatar
1077 Solikamsk Perm Perm Tengri Uralic Ugric
1078 Tura Tengri Uralic Ugric
1079 Viatka Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1080 Pelym Tengri Uralic Ugric
1081 Simbirsk Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
1082 Kazan Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
1083 Vetluga Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1084 Wadjuk Animist Aboriginal Pacific
1085 Paredarerme Animist Aboriginal Pacific
1086 Kaurna Animist Aboriginal Pacific
1087 Wurundjeri Animist Aboriginal Pacific
1088 Wergaia Animist Aboriginal Pacific
1089 Wiradjuri Animist Aboriginal Pacific
1090 Eora Animist Aboriginal Pacific
1091 Kamilaroi Animist Aboriginal Pacific
1092 Bundjalung Animist Aboriginal Pacific
1093 Barunggam Animist Aboriginal Pacific
1094 Turrbal Animist Aboriginal Pacific
1095 Falklands
1096 Cape Verde
1097 Fernando Po Fetishist Yoruba West African
1098 St. Helena
1099 Socotra Mahra Mahra Coptic Mahri Levantine
1100 Mahe
1101 Hollhavai
1102 Mauritius
1103 Île Bourbon
1104 Eiriksfjord Animist Inuit Eskaleut
1105 Vestbygden Animist Inuit Eskaleut
1106 Whangarei Animist Polynesian Malay
1107 Taranaki Animist Polynesian Malay
1108 Tauranga Animist Polynesian Malay
1109 Timaru Animist Polynesian Malay
1110 Agadir Sus Sus Sunni Berber Maghrebi
1111 Arguin Sunni Berber Maghrebi
1112 Trarza Jolof Jolof Sunni Senegambian Sahelian
1113 Cayor Jolof Jolof Fetishist Senegambian Sahelian
1114 Gabu Mali Mali Fetishist Senegambian Sahelian
1115 Brakna Fetishist Fulani Sahelian
1116 Wolof Jolof Jolof Fetishist Senegambian Sahelian
1117 Futa Jallon Mali Mali Fetishist Fulani Sahelian
1118 Sierra Leone Fetishist Dyola Mande
1119 Grain Coast Fetishist Dyola Mande
1120 Bambuk Mali Mali Fetishist Soninke Mande
1121 Bure Mali Mali Fetishist Mali Mande
1122 Bagoe Mali Mali Fetishist Dyola Mande
1123 Segu Macina Macina Fetishist Bambara Mande
1124 Joma Mali Mali Sunni Mali Mande
1125 Kong Kong Kong Fetishist Dyola Mande
1126 Ivory Coast Fetishist Aka West African
1127 Tuat Sunni Tuareg Sahelian
1128 Taudeni Timbuktu Timbuktu Sunni Tuareg Sahelian
1129 Azawad Timbuktu Timbuktu Sunni Tuareg Sahelian
1130 Tadmekka Songhai Songhai Sunni Tuareg Sahelian
1131 Massina Macina Macina Fetishist Bambara Mande
1132 Timbuktu Timbuktu Timbuktu Sunni Tuareg Sahelian
1133 Gao Songhai Songhai Sunni Songhai Mande
1134 Jenne Jenné Jenné Fetishist Bozo Mande
1135 Yatenga Mossi Mossi Fetishist Mossi West African
1136 Gurma Mossi Mossi Fetishist Mossi West African
1137 Wagadugu Mossi Mossi Fetishist Mossi West African
1138 Kumasi Fetishist Aka West African
1139 Gold Coast Fetishist Aka West African
1140 Abomey Dahomey Dahomey Fetishist Fon West African
1141 Whydah Fetishist Fon West African
1142 Dendi Songhai Songhai Sunni Songhai Mande
1143 Borgu Mossi Mossi Fetishist Dagomba West African
1144 Oyo Oyo Oyo Fetishist Yoruba West African
1145 Nupe Nupe Nupe Fetishist Nupe West African
1146 Ife Oyo Oyo Fetishist Yoruba West African
1147 Benin Benin Benin Fetishist Yoruba West African
1148 Gobir Katsina Katsina Sunni Hausa Sahelian
1149 Katsina Katsina Katsina Sunni Hausa Sahelian
1150 Zamfara Zazzau Zazzau Fetishist Hausa Sahelian
1151 Bonny Fetishist Sawabantu Congo
1152 Idah Nupe Nupe Fetishist Nupe West African
1153 Pindinga Nupe Nupe Fetishist Nupe West African
1154 Zazzau Zazzau Zazzau Fetishist Hausa Sahelian
1155 Kano Kano Kano Sunni Hausa Sahelian
1156 Damagaram Air Air Sunni Tuareg Sahelian
1157 Borno Kanem Bornu Kanem Bornu Sunni Kanuri Sahelian
1158 Kanem Yao Yao Sunni Kanuri Sahelian
1159 Bagirmi Yao Yao Fetishist Bilala Sahelian
1160 Mandara Kanem Bornu Kanem Bornu Fetishist Kanuri Sahelian
1161 Bauchi Fetishist Jukun Congo
1162 Wukari Fetishist Jukun Congo
1163 Calabar Fetishist Sawabantu Congo
1164 Cameroon Fetishist Sawabantu Congo
1165 Gabon Fetishist Kongolese Congo
1166 Loango Loango Loango Fetishist Kongolese Congo
1167 Luanda Fetishist Mbundu Congo
1168 Mbamba Kongo Kongo Fetishist Kongolese Congo
1169 Anziku Tyo Tyo Fetishist Kongolese Congo
1170 Mpemba Kongo Kongo Fetishist Kongolese Congo
1171 Ndongo Ndongo Ndongo Fetishist Mbundu Congo
1172 Benguela Fetishist Mbundu Congo
1173 Namibia
1174 Ezorongondo Fetishist Khoisan Southern African
1175 Lesser Namaqualand Fetishist Khoisan Southern African
1176 Roggeveld Fetishist Khoisan Southern African
1177 Cape Fetishist Khoisan Southern African
1178 Great Karoo Fetishist Khoisan Southern African
1179 Swellendam Fetishist Khoisan Southern African
1180 Xhosa Fetishist Nguni Southern African
1181 Natal Fetishist Nguni Southern African
1182 Matsolo Fetishist Nguni Southern African
1183 Inhambane Fetishist Nguni Southern African
1184 Zimbabwe Mutapa Mutapa Fetishist Shona Southern African
1185 Butua Butua Butua Fetishist Shona Southern African
1186 Sofala Sofala Sofala Sunni Nguni Southern African
1187 Sena Mutapa Mutapa Fetishist Shona Southern African
1188 Massapa Mutapa Mutapa Fetishist Shona Southern African
1189 Shangwe Butua Butua Fetishist Shona Southern African
1190 Zumbo Mutapa Mutapa Fetishist Shona Southern African
1191 Tete Mutapa Mutapa Fetishist Shona Southern African
1192 Quelimane Sofala Sofala Sunni Nyasa Southern African
1193 Menabe Sakalava Sakalava Fetishist Malagasy East Bantu
1194 Besalampy Sakalava Sakalava Fetishist Malagasy East Bantu
1195 Mozambique Kilwa Kilwa Sunni Swahili East Bantu
1196 Kilwa Kilwa Kilwa Sunni Swahili East Bantu
1197 Mzizima Kilwa Kilwa Fetishist Swahili East Bantu
1198 Lindi Kilwa Kilwa Sunni Swahili East Bantu
1199 Bagamoyo Kilwa Kilwa Fetishist Swahili East Bantu
1200 Tanga Mombasa Mombasa Fetishist Swahili East Bantu
1201 Zanzibar Kilwa Kilwa Ibadi Swahili East Bantu
1202 Mombasa Mombasa Mombasa Sunni Swahili East Bantu
1203 Malindi Malindi Malindi Sunni Swahili East Bantu
1204 Lamu Malindi Malindi Sunni Swahili East Bantu
1205 Mogadishu Mogadishu Mogadishu Sunni Somali Cushitic
1206 Qardho Marehan Marehan Sunni Somali Cushitic
1207 Ogaden Sunni Somali Cushitic
1208 Degehabur Adal Adal Sunni Somali Cushitic
1209 Berbera Warsangali Warsangali Sunni Somali Cushitic
1210 Dawaro Adal Adal Sunni Harari Cushitic
1211 Harer Adal Adal Sunni Harari Cushitic
1212 Zeila Adal Adal Sunni Somali Cushitic
1213 Shewa Ethiopia Ethiopia Sunni Amhara Cushitic
1214 Wollo Ethiopia Ethiopia Coptic Amhara Cushitic
1215 Tajura Adal Adal Sunni Afar Cushitic
1216 Tegali Fetishist Nubian Sudanese
1217 Fazughli Fetishist Nubian Sudanese
1218 Sidamo Welayta Welayta Fetishist Sidamo Cushitic
1219 Darfur Fetishist Nubian Sudanese
1220 Bayuda Dongola Dongola Sunni Nubian Sudanese
1221 El Obeid Fetishist Nubian Sudanese
1222 Gezira Alodia Alodia Coptic Nubian Sudanese
1223 Gojjam Ethiopia Ethiopia Coptic Amhara Cushitic
1224 Gonder Ethiopia Ethiopia Coptic Amhara Cushitic
1225 Butana Alodia Alodia Sunni Nubian Sudanese
1226 Beja Beja Beja Sunni Beja Sudanese
1227 Aksum Ethiopia Ethiopia Coptic Tigray Cushitic
1228 Dongola Dongola Dongola Shia Nubian Sudanese
1229 Berber Beja Beja Sunni Beja Sudanese
1230 Massawa Medri Bahri Medri Bahri Coptic Tigray Cushitic
1231 Aswan Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
1232 Suakin Mamluks Mamluks Sunni Beja Sudanese
1233 Kharga Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
1234 Qasr Ibrim Makuria Makuria Sunni Nubian Sudanese
1235 Guam Animist Papuan Pacific
1236 Rabaul Animist Papuan Pacific
1237 Hanuabada Animist Papuan Pacific
1238 Solomon Islands Animist Polynesian Malay
1239 Vanuatu Animist Polynesian Malay
1240 Hawaii Animist Polynesian Malay
1241 Kiribati Animist Polynesian Malay
1242 Fiji Animist Polynesian Malay
1243 Samoa Animist Polynesian Malay
1244 Tuamotu Islands Animist Polynesian Malay
1245 Manokwari Animist Papuan Pacific
1246 Waihopai Animist Polynesian Malay
1247 Corsica Genoa Genoa Catholic Sardinian Latin
1248 Maldives Maldives Maldives Sunni Malayalam Dravidian
1249 Yola Fetishist Jukun Congo
1250 Vänern
1251 Vättern
1252 Gulf of Bothnia
1253 Eastern Sea of Åland
1254 Gulf of Finland
1255 Western Baltic Sea
1256 Gulf of Riga
1257 Southern Baltic Sea
1258 Öresund
1259 Kattegat
1260 Lake Peipus
1261 Ladoga
1262 Onega
1263 Barents Sea
1264 Lofoten Sea
1265 Northern Norwegian Sea
1266 Southern Norwegian Sea
1267 Skagerrak
1268 Helgoland Bight
1269 Coast of Holland
1270 Dogger Bank
1271 Straits of Dover
1272 The Channel
1273 Taveta Fetishist Thagiicu East Bantu
1274 Coast of Brittany
1275 Quiberon Bay
1276 Cote D'Argent
1277 Bay of Biscay
1278 Cantabrian Sea
1279 Tyne
1280 Firth of Forth
1281 Coast of Shetland
1282 Moray Firth
1283 North Channel
1284 Irish Sea
1285 St. George's Channel
1286 Donegal Bay
1287 Dingle Bay
1288 Celtic Sea
1289 Western Approaches
1290 Finisterre Bay
1291 Lusitanian Sea
1292 Gulf of Cadiz
1293 Straits of Gibraltar
1294 Gulf of Almeria
1295 Gulf of Valencia
1296 Gulf of Lion
1297 Cote D'Azur
1298 Ligurian Sea
1299 Coast of the Faeroes
1300 Western Mediterranean
1301 Barbary Coast
1302 Cape Bon
1303 Tyrrenean Sea
1304 Bay of Napoli
1305 Gulf of Gabes
1306 Sao Tome Fetishist Yoruba West African
1307 Straits of Messina
1308 Gulf of Venice
1309 Adriatic Sea
1310 Straits of Otranto
1311 Gulf of Taranto
1312 Ionian Sea
1313 Gulf of Sirte
1314 Gulf of Bomba
1315 Bay of Alexandria
1316 Palestinian Coast
1317 Gulf of Cyprus
1318 Spiš Hungary Hungary Catholic Slovak Carpathian
1319 Aegean Sea
1320 Sea of Marmara
1321 Gulf of Varna
1322 Gulf of Odessa
1323 Sea of Azov
1324 Eastern Black Sea
1325 Lake Balaton
1326 Caspian Sea
1327 Aral Sea
1328 Gulf of Suez
1329 Red Sea
1330 Bab el Mandeb
1331 Gulf of Aden
1332 Gulf of Oman
1333 Gulf of Masirah
1334 Straits of Hormuz
1335 Persian Gulf
1336 Coast of Makran
1337 Coast of Gujarat
1338 Konkan Coast
1339 Malabar Coast
1340 Comorin Cape
1341 Coast of Coromandel
1342 Coast of Orissa
1343 Ganges Delta
1344 Arakan Coast
1345 Irrawady Delta
1346 Eastern Bay of Bengal
1347 Andaman Sea
1348 Straits of Malacca
1349 Nicobar Islands
1350 Coast of Aceh
1351 Coast of Sumatra
1352 Sunda Strait
1353 Coast of Java
1354 Coast of Blambangan
1355 Straits of Lombok
1356 Sawu Sea
1357 Flores Sea
1358 Java Sea
1359 Straits of Makassar
1360 Karimata Strait
1361 Straits of Johor
1362 Malayan Sea
1363 Coast of Sarawak
1364 Cape Cà Mau
1365 Gulf of Siam
1366 Cam Ranh Bay
1367 South China Sea
1368 Palawan Passage
1369 Coast of Annam
1370 Gulf of Tonkin
1371 Guangzhou Bay
1372 Taiwan Strait
1373 Yang Tse Delta
1374 Eastern Yellow Sea
1375 Korea Bay
1376 South Korean Sea
1377 North Korean Sea
1378 Olga Bay
1379 Tatar Straits
1380 Shantar Islands
1381 Tauisk Bay
1382 Bay of Komenskoie
1383 Coast of Kamchatka
1384 Okhotsk Sea
1385 Coast of Sakhalin
1386 Soya Strait
1387 Tsugaru Strait
1388 Yamato Basin
1389 Amakusa Sea
1390 Seto Inland Sea
1391 Kii Channel
1392 Ryukyu Islands
1393 Luzon Strait
1394 Paracel Islands
1395 Manila Bay
1396 Coast of Luzon
1397 Visayan Sea
1398 Sulu Sea
1399 Sea of Celebes
1400 Halmaheran Sea
1401 Banda Sea
1402 Mindanao Coast
1403 Palau Islands
1404 Cenderawasih Bay
1405 Vitiaz Strait
1406 Trobrian Islands
1407 Torres Strait
1408 Timor Sea
1409 Arafura Sea
1410 Gulf of Carpentaria
1411 Great Barrier Reef
1412 Coral Sea
1413 Flinders Bay
1414 Bass Strait
1415 Kangaroo Island
1416 Great Australian Bight
1417 Cape Leeuwin
1418 Houtman Abrolhos
1419 Northwest Cape
1420 Roebuck Bay
1421 Western Tasman Sea
1422 Macquarie Harbour
1423 Cook Strait
1424 Lord Howe Island
1425 Northern Tasman Sea
1426 Coast of New Zealand
1427 Southern Tasman Sea
1428 Canterbury Bight
1429 New Caledonian Sea
1430 Vanuatu Islands
1431 Fiji Basin
1432 Solomon Sea
1433 Tuvalu Islands
1434 Melanesia Sea
1435 Mariana Islands
1436 Philippine Sea
1437 Northern Philippine Sea
1438 Volcano Islands
1439 Izu Islands
1440 Sanriku Coast
1441 Kuril Islands
1442 Kamchatka Trench
1443 Ulakhan Fault
1444 Bay of Anadyr
1445 Bering Sea
1446 Horn of Africa
1447 Coast of Pepper
1448 Zanzibar Strait
1449 Mozambique Channel
1450 Diego Suarez Bay
1451 Southwestern Arabian Sea
1452 Northern Arabian Sea
1453 The Seychelles
1454 Coast of Tamatave
1455 The Mascareignes
1456 Coast of Menabe
1457 Coast of Sofala
1458 Coast of Natal
1459 Coast of Ciskei
1460 Cape of Good Hope
1461 Coast of Namibia
1462 Coast of Angola
1463 Gulf of Kongo
1464 Coast of Cameroon
1465 Gulf of Guinea
1466 Ivory Coast
1467 Grain Coast
1468 Coast of Gambia
1469 Bay of Arguin
1470 Mauretanian Coast
1471 Cape Bojador
1472 Coast of Morocco
1473 Jan Mayen Sea
1474 Spitzberg Sea
1475 Icelandic Sea
1476 Eastern Coast of Iceland
1477 Western Coast of Iceland
1478 Northeastern Atlantic
1479 Rockall
1480 Denmark Strait
1481 Eastern Coast of Greenland
1482 Western Coast of Greenland
1483 Labrador Strait
1484 Baffin Bay
1485 Hudson Straits
1486 James Bay
1487 Western Hudson Bay
1488 Eastern Hudson Bay
1489 Foxe Basin
1490 Gulf of St. Lawrence
1491 Cabot Strait
1492 Bay of Fundy
1493 Strait of Belle Isle
1494 Fortune Bay
1495 Notre Dame Bay
1496 Labrador Sea
1497 Greenland Sea
1498 Northern Atlantic
1499 Massachusetts Bay
1500 Delaware Bay
1501 Cape Hatteras
1502 Sea Islands
1503 Bahama Banks
1504 Western Sargasso Sea
1505 Florida Straits
1506 Apalachee Bay
1507 Mobile Bay
1508 Galveston Bay
1509 Tampico Bay
1510 Bay of Campeche
1511 Gulf of Mexico
1512 Yucatan Channel
1513 Gulf of Honduras
1514 Mosquito Coast
1515 Gulf of Darien
1516 Jamaica Channel
1517 Central Caribbean
1518 Northwestern Caribbean
1519 Venezuelan Gulf
1520 Venezuelan Sea
1521 Eastern Caribbean
1522 Windward Islands
1523 Lesser Antilles
1524 Turks & Caicos Sea
1525 Bahama Channel
1526 Mona Passage
1527 Guyana Coast
1528 Cape Orange
1529 Amazonas Gulf
1530 Coast of Brazil
1531 Coast of Pernambuco
1532 Coast of Porto Seguro
1533 Costa Verde
1534 Coast of Santa Catarina
1535 Patos Lagoon
1536 La Plata River
1537 Northern Coast of Patagonia
1538 Southern Coast of Patagonia
1539 Magellan Strait
1540 Gulf of Penas
1541 Coast of Chile
1542 Atacama Coast
1543 Coast of Antofagasta
1544 Arica Bend
1545 Coast of Peru
1546 Gulf of Guayaquil
1547 Coast of Ecuador
1548 Gulf of Panama
1549 Costa Rica
1550 Gulf of Tehuantepec
1551 Manzanillo Bay
1552 Mazatlan Bay
1553 Gulf of California
1554 Cape San Lucas
1555 Gulf of Catalina
1556 San Francisco Bay
1557 Cape Blanco
1558 Salish Sea
1559 Hecate Strait
1560 Glacier Bay
1561 Cook Inlet
1562 Norton Sound
1563 Hatton Bank
1564 Eastern Gibbs Fracture
1565 Western Gibbs Fracture
1566 Iberian Shelf
1567 Sea of Azores
1568 Corner Seamounts
1569 Sable Island Bank
1570 New England Seamounts
1571 Blake Plateau
1572 West Bermuda Sea
1573 East Bermuda Sea
1574 Antilles Current
1575 Northern Guiana Basin
1576 Guiana Basin
1577 Southern Guiana Basin
1578 Canary Approach
1579 Cape Verde Approach
1580 Central North Atlantic
1581 North Equatorial Current
1582 Northeast Sargasso Sea
1583 Southeast Sargasso Sea
1584 Romanche Gap
1585 East Guinea Basin
1586 West Guinea Basin
1587 Coast of Falklands
1588 Scotia Basin
1589 Brazil-Malvinas Confluence Zone
1590 South Brazil Current
1591 Brazil Current
1592 Rio Grande Rise
1593 Argentine Basin
1594 South Orkney Islands
1595 East of Magellans
1596 North Brazil Current
1597 South Equatorial Current
1598 Central South Atlantic
1599 Brazil Basin
1600 Saint Helena Island
1601 Benguela Current
1602 Walvis Ridge
1603 Bouvet Island
1604 Tristan da Cunha Islands
1605 Southern Mid-Atlantic Ridget
1606 South Atlantic Current
1607 South Sandwich Islands
1608 South Atlantic
1609 South Atlantic Roaring Forties
1610 Denmark Sea
1611 Northern Bay of Bengal
1612 Western Bay of Bengal
1613 Southern Bay of Bengal
1614 Ceylon Sea
1615 Southeastern Arabian Sea
1616 North Indian Ocean
1617 Mascarene Plateau
1618 Western Equatorial Counter Current
1619 Coast of Maldives
1620 Central Indian Ocean
1621 Chagos Archipelago
1622 Eastern Equatorial Counter Current
1623 Ninetyeast Ridge
1624 Northeast Indian Ocean
1625 Marion Island
1626 Natal Basin
1627 Taolagnaro Bay
1628 Crozet Islands
1629 Crozet Basin
1630 Madagascar Basin
1631 Kerguelen Islands
1632 Heard and McDonald Islands
1633 South Indian Ocean
1634 Indian Ocean Raging Fifties
1635 South Australian Basin
1636 Southwestern Indian Ridge
1637 St Paul and Amsterdam Islands
1638 Southeastern Indian Ridge
1639 Naturaliste Plateau
1640 Broken Ridge
1641 East Indian Ocean
1642 Zenith Plateau
1643 Wallaby Plateau
1644 West Australian Basin
1645 Eastern Indian Ocean South Equatorial Current
1646 Indian Ocean South Equatorial Current
1647 Western Indian Ocean South Equatorial Current
1648 Lake Tchad
1649 Lake Victoria
1650 Lake Tanganyika
1651 Lake Malawi
1652 White Sea
1653 Lake Balchasj
1654 Lake Bajkal
1655 Poyang Lake
1656 Lake Titicaca
1657 Lake Nicaragua
1658 Lake Okeechobee
1659 Lake Ontario
1660 Lake Erie
1661 Lake Huron
1662 Lake Michigan
1663 Lake Superior
1664 Lake Nipigon
1665 Lake Winnipeg
1666 Commander Basin
1667 Emperor Ridge
1668 Northwestern Pacific
1669 Oyashio Current
1670 Northern Kuroshio Current
1671 Kuroshio Current
1672 Western Pacific
1673 Micronesia Sea
1674 Mariana Trench
1675 North Pacific Equatorial Current
1676 Melanesian Basin
1677 Kuskokwim Bay
1678 Bering Strait
1679 Shirshov Ridge
1680 Aleutian Islands
1681 Shumagin Islands
1682 Gulf of Alaska
1683 Western Aleutian Trench
1684 Northern California Current
1685 Eastern Aleutian Trench
1686 Eastern North Pacific Drift
1687 California Current
1688 Murray Fracture Zone
1689 North Pacific Drift
1690 Western North Pacific Drift
1691 Wake Island
1692 Midway Island
1693 Molokai Fracture Zone
1694 Southern California Current
1695 Revilla Gigedo Islands
1696 Clarion Fracture Zone
1697 Coast of Hawaii
1698 Marshall Islands
1699 Central Pacific Basin
1700 Cocos Ridge
1701 Guatemala Basin
1702 Galapagos Islands
1703 Nazca Ridge
1704 Juan Fernandez Islands
1705 Chile Rise
1706 West of Magellans
1707 Clipperton Island
1708 Galapagos Rise
1709 Peru Current
1710 Humboldt Current
1711 East Pacific Rise
1712 South Equatorial Pacific Current
1713 Easter Island
1714 North Pacific Converge Zone
1715 Eastern Equatorial Pacific Current
1716 Clipperton Fracture Zone
1717 Southern Humboldt Current
1718 Mornington Abyssal Plain
1719 South Pacific Raging Fifties
1720 Tharp Fault
1721 South Pacific Roaring Forties
1722 Louisville Seamount Chain
1723 Chatham Islands
1724 Southeast Pacific
1725 Tuamotu Islands
1726 Samoa Islands
1727 Bass Islands
1728 Society Islands
1729 South Pacific
1730 East Pacific Ridge
1731 Eltanin Fracture Zone
1732 Kiribati Islands
1733 Phoenix Islands
1734 Gilbert Islands
1735 Line Islands
1736 Western Equatorial Pacific Counter Current
1737 Marquesas Islands
1738 Flint Island
1739 Pitcairn Islands
1740 Equatorial Pacific Counter Current
1741 Tiki Basin
1742 Upper Guelders Gelre Gelre Catholic Flemish Germanic
1743 Cambray Burgundy Burgundy Catholic Walloon French
1744 Antwerpen Brabant Brabant Catholic Flemish Germanic
1745 Cantabria Castile Castile Catholic Castilian Iberian
1746 Burgos Castile Castile Catholic Castilian Iberian
1747 Caceres Castile Castile Catholic Leonese Iberian
1748 Jaén Castile Castile Catholic Andalusian Iberian
1749 Cadiz Castile Castile Catholic Andalusian Iberian
1750 Alicante Aragon Aragon Catholic Catalan Iberian
1751 Ceuta Portugal Portugal Sunni Moroccan Maghrebi
1752 Rzhev Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1753 Kostroma Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1754 Murom Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1755 Ustyug Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1756 Bessarabia Moldavia Moldavia Orthodox Romanian Carpathian
1757 Oberpfalz The Palatinate The Palatinate Catholic Bavarian Germanic
1758 Hanover Brunswick Brunswick Catholic Westphalian Germanic
1759 Potsdam Brandenburg Brandenburg Catholic Saxon Germanic
1760 Koblenz Trier Trier Catholic Rhenish Germanic
1761 Pfalz The Palatinate The Palatinate Catholic Rhenish Germanic
1762 Kassel Hesse Hesse Catholic Rhenish Germanic
1763 Niederlausitz Bohemia Bohemia Catholic Saxon Germanic
1764 Burgas Ottomans Ottomans Orthodox Bulgarian South Slavic
1765 Sofia Ottomans Ottomans Orthodox Bulgarian South Slavic
1766 Kosovo Serbia Serbia Orthodox Serbian South Slavic
1767 Slavonia Hungary Hungary Catholic Croatian South Slavic
1768 Lienz Austria Austria Catholic Austrian Germanic
1769 Görz Austria Austria Catholic Austrian Germanic
1770 Ostmarch Austria Austria Catholic Austrian Germanic
1771 Erz Bohemia Bohemia Catholic Czech West Slavic
1772 Pozsony Hungary Hungary Catholic Slovak Carpathian
1773 Achaea Byzantium Byzantium Orthodox Greek Byzantine
1774 Treviso Venice Venice Catholic Venetian Latin
1775 Holstein Holstein Holstein Catholic Westphalian Germanic
1776 White Karelia Novgorod Novgorod Orthodox Karelian East Slavic
1777 Kola Novgorod Novgorod Orthodox Sami Nordic
1778 Kasimov Muscovy Muscovy Sunni Mishar Tatar
1779 Rub' al Khali
1780 Komi Tengri Samoyed Ugric
1781 Western Siberia
1782 Central Siberia
1783 Eastern Siberia
1784 Tian Shan
1785 Pamir
1786 Takla Makan
1787 Himalaya
1788 Arunachal
1789 Papua
1790 Western Australia
1791 Central Australia
1792 Merina Imerina Imerina Fetishist Malagasy East Bantu
1793 El Djouf
1794 Central Sahara
1795 East Sahara
1796 Central Africa
1797 Northern Congo Basin
1798 Imatong
1799 Urgoma
1800 Limpopo Fetishist Nguni Southern African
1801 Kalahari
1802 Western Amazonas
1803 Eastern Amazonas
1804 Greenland
1805 Ungava
1806 Weagamow
1807 Baffin
1808 Great Basin
1809 Só'taeo'o Totemist Shoshone Sonoran
1810 Alaska
1811 Nunavut
1812 Northwest Territories
1813 Saskatchewan Totemist Cree Central Algonquian
1814 Columbia
1815 Pathein Pegu Pegu Theravada Mon Burman
1816 Beijing Ming Ming Confucian Zhili Chinese
1817 Nan Lan Na Lan Na Theravada Northern Thai South-East Asian
1818 Chikuzen Ouchi Ouchi Shinto Kyushuan Japanese
1819 Tosa Hosokawa Hosokawa Shinto Saigoku Japanese
1820 Awa Hosokawa Hosokawa Shinto Saigoku Japanese
1821 Nanjing Ming Ming Confucian Jianghuai Chinese
1822 Suzhou Ming Ming Confucian Wu Chinese
1823 Stung Treng Khmer Khmer Animist Khmer South-East Asian
1824 Wenzhou Ming Ming Confucian Wu Chinese
1825 Aki Hosokawa Hosokawa Shinto Saigoku Japanese
1826 Lika Hungary Hungary Catholic Croatian South Slavic
1827 Raska Serbia Serbia Orthodox Serbian South Slavic
1828 Donji Kraji Bosnia Bosnia Catholic Croatian South Slavic
1829 Quanzhou Ming Ming Confucian Min Chinese
1830 Tajima Yamana Yamana Shinto Saigoku Japanese
1831 Travunia Bosnia Bosnia Orthodox Serbian South Slavic
1832 Yamato Tsutsui Tsutsui Shinto Saigoku Japanese
1833 Ji'an Ming Ming Confucian Gan Chinese
1834 Dorpat Livonian Order Livonian Order Catholic Estonian Baltic
1835 Mino Toki Toki Shinto Togoku Japanese
1836 Luoyang Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
1837 Etchu Hatakeyama Hatakeyama Shinto Togoku Japanese
1838 Hefei Ming Ming Confucian Jianghuai Chinese
1839 Suruga Imagawa Imagawa Shinto Togoku Japanese
1840 Guilin Ming Ming Confucian Zhuang South-East Asian
1841 Marienburg Teutonic Order Teutonic Order Catholic Prussian Germanic
1842 Narva Livonian Order Livonian Order Catholic Estonian Baltic
1843 Kozuke Uesugi Uesugi Shinto Togoku Japanese
1844 Xiankhouang Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
1845 Pyeongyang Korea Korea Confucian Korean Korean
1846 Amasya Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
1847 Shiribeshi Ainu Ainu Animist Ainu Kamchatkan
1848 Hamid Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
1849 Hama Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
1850 Yaran Jianzhou Jianzhou Tengri Manchu Evenki
1851 Coimbra Portugal Portugal Catholic Portuguese Iberian
1852 Tokachi Ainu Ainu Animist Ainu Kamchatkan
1853 Kastoria Ottomans Ottomans Orthodox Greek Byzantine
1854 Jaffa Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
1855 Sidon Mamluks Mamluks Shia Syrian Levantine
1856 Abkhazia Imereti Imereti Orthodox Georgian Caucasian
1857 Lauenburg Saxe-Lauenburg Saxe-Lauenburg Catholic Westphalian Germanic
1858 Stettin Pomerania Pomerania Catholic Pomeranian Germanic
1859 Chelmno Teutonic Order Teutonic Order Catholic Polish West Slavic
1860 Norfolk England England Catholic English British
1861 Derby England England Catholic English British
1862 Cremona Milan Milan Catholic Lombard Latin
1863 Graz Austria Austria Catholic Austrian Germanic
1864 Somogy Hungary Hungary Catholic Hungarian Carpathian
1865 Ghent Flanders Flanders Catholic Flemish Germanic
1866 Namur Burgundy Burgundy Catholic Walloon French
1867 Vaud Savoy Savoy Catholic Swiss Germanic
1868 Augsburg Augsburg Augsburg Catholic Swabian Germanic
1869 Zürich Switzerland Switzerland Catholic Swiss Germanic
1870 St Gallen Switzerland Switzerland Catholic Swiss Germanic
1871 Wallis Savoy Savoy Catholic Swiss Germanic
1872 Ulm Ulm Ulm Catholic Swabian Germanic
1873 Graubünden Switzerland Switzerland Catholic Swiss Germanic
1874 Bremen Bremen Bremen Catholic Westphalian Germanic
1875 Cuneo Savoy Savoy Catholic Piedmontese Latin
1876 Frankfurt Frankfurt Frankfurt Catholic Rhenish Germanic
1877 Charolais Burgundy Burgundy Catholic Burgundian French
1878 Aachen Aachen Aachen Catholic Rhenish Germanic
1879 Alençon England England Catholic Francien French
1880 Sundgau Austria Austria Catholic Swabian Germanic
1881 St. Martin Animist Taino Caribbean
1882 Annaba Tunis Tunis Sunni Berber Maghrebi
1883 Western Finnish Lakes
1884 East Finnish Lakes
1885 Central Finnish Lakes
1886 Storavan
1887 Storsjön
1888 Kara Sea
1889 Lake Geneva
1890 Lake Constance
1891 Lake Tuz
1892 Lake Van
1893 Lake Urmia
1894 Sevan Lake
1895 Lake Taihu
1896 Lake Hongze
1897 Dongting
1898 Tonlé Sap Lake
1899 Tana Lake
1900 Lake Turkana
1901 Mpangu Kongo Kongo Fetishist Kongolese Congo
1902 Lake Poopo
1903 Lake Champlain
1904 Lake Saint-Jean
1905 Lake Manicouagan
1906 Lake Michikamau
1907 Lake Bienville
1908 Clearwater Lakes
1909 Lake Minto
1910 La Grande River
1911 Lake Island
1912 Lake Reindeer
1913 Wollaston Lake
1914 Great Slave Lake
1915 Lake Athabasca
1916 Dubawni Lake
1917 Yathkyed Lake
1918 Kasba Lake
1919 Nueltin Lake
1920 Wholdaia Lake
1921 Peter Pond Lake
1922 Great Salt Lake
1923 Williston Lake
1924 Greenland Tip
1925 Tana Fetishist Thagiicu East Bantu
1926 Northern Baltic Sea
1927 Eastern Baltic Sea
1928 Western Sea of Åland
1929 Western Norwegian Sea
1930 Åland Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
1931 East Frisia East Frisia East Frisia Catholic Westphalian Germanic
1932 Gulf of Satalia
1933 Bari Naples Naples Catholic Neapolitan Latin
1934 Lucania Naples Naples Catholic Neapolitan Latin
1935 Mitau Livonian Order Livonian Order Catholic Latvian Baltic
1936 Kovno Lithuania Lithuania Catholic Lithuanian Baltic
1937 Grodno Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
1938 Wizna Mazovia Mazovia Catholic Polish West Slavic
1939 Leczyca Poland Poland Catholic Polish West Slavic
1940 Belz Mazovia Mazovia Orthodox Ruthenian East Slavic
1941 Turov Lithuania Lithuania Orthodox Byelorussian East Slavic
1942 Zhytomyr Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
1943 Bratslav Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
1944 Cherkasy Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
1945 Severia Lithuania Lithuania Orthodox Ryazanian East Slavic
1946 Satara Bahmanis Bahmanis Hindu Marathi Western Aryan
1947 Gingee Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
1948 Bidar Bahmanis Bahmanis Hindu Kannada Dravidian
1949 Penukonda Vijayanagar Vijayanagar Hindu Telugu Dravidian
1950 Meghalaya
1951 Hunyad Hungary Hungary Orthodox Transylvanian Carpathian
1952 Maramaros Hungary Hungary Orthodox Ruthenian East Slavic
1953 Szabolcs Hungary Hungary Catholic Hungarian Carpathian
1954 Torontál Hungary Hungary Catholic Hungarian Carpathian
1955 Kholmogory Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
1956 Suzdal Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1957 Galich Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
1958 Kargopol Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
1959 Torzhok Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
1960 Ostrov Pskov Pskov Orthodox Novgorodian East Slavic
1961 Ladoga Novgorod Novgorod Orthodox Novgorodian East Slavic
1962 Kudymkar Perm Perm Tengri Uralic Ugric
1963 Cherdyn Perm Perm Tengri Uralic Ugric
1964 Ust-Sysolsk Perm Perm Orthodox Uralic Ugric
1965 Buzuluk Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
1966 Chelyaba Nogai Nogai Sunni Bashkir Tatar
1967 Khujand Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
1968 Kulob Timurids Timurids Sunni Uzbek Altaic
1969 Sozak Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
1970 Syghnak Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
1971 Beljamen Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
1972 Udmurtia Kazan Kazan Tengri Uralic Ugric
1973 Urgench Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
1974 Yedishkul Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
1975 North Sea
1976 Dead Sea
1977 Mälaren
1978 Shetland Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
1979 Färöarna Norway Norway Catholic Norwegian Nordic
1980 Hokuriku Coast
1981 Bornholm Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
1982 Blekinge Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
1983 Lolland Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
1984 Nordjylland Denmark Denmark Catholic Danish Nordic
1985 Närke Sweden Sweden Catholic Swedish Nordic
1986 New Caledonia Animist Polynesian Malay
1987 Society Islands Animist Polynesian Malay
1988 Rapanui Animist Polynesian Malay
1989 Tonga Animist Polynesian Malay
1990 Tuvalu Animist Polynesian Malay
1991 Gilbert Islands Animist Polynesian Malay
1992 Nauru Animist Polynesian Malay
1993 Marshall Islands Animist Polynesian Malay
1994 Wake Animist Polynesian Malay
1995 Micronesia Animist Polynesian Malay
1996 Palau Animist Polynesian Malay
1997 Midway Animist Polynesian Malay
1998 Christmas Island
1999 Cocos Island
2000 Qinghai Lake
2001 Siling Lake
2002 Galápagos Islands Animist Lokono Caribbean
2003 Ktunaxa Totemist Shoshone Sonoran
2004 Niitsitapi Blackfoot Blackfoot Totemist Blackfoot Plains Algonquian
2005 Asinaan Totemist Cheyenne Plains Algonquian
2006 Apsáalooke Comanche Comanche Totemist Shoshone Sonoran
2007 Arikara Totemist Pawnee Caddoan
2008 Lakota Totemist Pawnee Caddoan
2009 Oglala Totemist Pawnee Caddoan
2010 Connecticut Pequot Pequot Totemist Pequot Eastern Algonquian
2011 Shenandoah Totemist Susquehannock Iroquoian
2012 Arsigantegok Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2013 Androscoggin Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2014 Natchitoches Totemist Caddo Caddoan
2015 Nipigon Ojibwe Ojibwe Totemist Anishinabe Central Algonquian
2016 Bungi Assiniboine Assiniboine Totemist Nakota Siouan
2017 Matiyininiwak Totemist Cree Central Algonquian
2018 Tsuu Tina Totemist Athabascan Na-Déné
2019 Nimiipu Totemist Chinook Penutian
2020 Bannock Shoshone Shoshone Totemist Shoshone Sonoran
2021 Miwok Totemist Yokuts Penutian
2022 Haida Haida Haida Totemist Haida Na-Déné
2023 Munsee Totemist Delaware Eastern Algonquian
2024 Garoowe Marehan Marehan Sunni Somali Cushitic
2025 South Georgia
2026 Tanjore Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
2027 Arcot Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
2028 Mahur Bahmanis Bahmanis Hindu Telugu Dravidian
2029 South Kanara Vijayanagar Vijayanagar Hindu Kannada Dravidian
2030 Goa Vijayanagar Vijayanagar Hindu Marathi Western Aryan
2031 Morasanadu Vijayanagar Vijayanagar Hindu Kannada Dravidian
2032 Malenadu Vijayanagar Vijayanagar Hindu Kannada Dravidian
2033 Savanur Bahmanis Bahmanis Hindu Kannada Dravidian
2034 Pune Bahmanis Bahmanis Hindu Marathi Western Aryan
2035 Gulbarga Bahmanis Bahmanis Hindu Kannada Dravidian
2036 Baglana Baglana Baglana Hindu Marathi Western Aryan
2037 Warangal Bahmanis Bahmanis Hindu Telugu Dravidian
2038 Midnapore Orissa Orissa Hindu Bengali Eastern Aryan
2039 Sunderbans Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
2040 Sadiya Sadiya Sadiya Hindu Assamese Eastern Aryan
2041 Manipur Manipur Manipur Animist Chin Burman
2042 Koch Hajo Koch Koch Hindu Assamese Eastern Aryan
2043 Balasore Orissa Orissa Hindu Oriya Eastern Aryan
2044 Bhagalpur Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
2045 Rangpur Bengal Bengal Hindu Kochi Eastern Aryan
2046 Nasirabad Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
2047 Tirhut Tirhut Tirhut Hindu Bihari Eastern Aryan
2048 Jeypore Jeypore Jeypore Hindu Garjati Central Indian
2049 Khurda Garjat Garjat Hindu Garjati Central Indian
2050 Chanda Chanda Chanda Hindu Gondi Central Indian
2051 Gohilvad Palitana Palitana Hindu Saurashtri Western Aryan
2052 Halar Kutch Kutch Hindu Saurashtri Western Aryan
2053 Patan Gujarat Gujarat Hindu Gujarati Western Aryan
2054 Ahmadabad Gujarat Gujarat Hindu Gujarati Western Aryan
2055 Gorakhpur Jaunpur Jaunpur Hindu Bihari Eastern Aryan
2056 Rewakantha Rewa Kantha Rewa Kantha Hindu Gujarati Western Aryan
2057 Bhilsa Malwa Malwa Hindu Malvi Western Aryan
2058 Mewar Mewar Mewar Hindu Rajasthani Western Aryan
2059 Kalpi Kalpi Kalpi Hindu Vindhyan Hindustani
2060 Upper Doab Delhi Delhi Hindu Hindavi Hindustani
2061 Katehar Jaunpur Jaunpur Hindu Hindavi Hindustani
2062 Panipat Delhi Delhi Hindu Hindavi Hindustani
2063 Etawah Jaunpur Jaunpur Hindu Hindavi Hindustani
2064 Shekhawati Dhundhar Dhundhar Hindu Rajasthani Western Aryan
2065 Bhattiana Delhi Delhi Hindu Rajasthani Western Aryan
2066 Nagaur Nagaur Nagaur Hindu Rajasthani Western Aryan
2067 Gorwar Mewar Mewar Hindu Rajasthani Western Aryan
2068 Siwi Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
2069 Kumaon Kumaon Kumaon Hindu Pahari Eastern Aryan
2070 Chaubisi Rajya Gorkha Gorkha Hindu Nepali Eastern Aryan
2071 Limbuwan Limbuwan Limbuwan Vajrayana Nepali Eastern Aryan
2072 Bhakkar Sindh Sindh Sunni Sindhi Western Aryan
2073 Baltistan Ladakh Ladakh Shia Kashmiri Hindustani
2074 Ladakh Ladakh Ladakh Vajrayana Kashmiri Hindustani
2075 Doaba Sirhind Sirhind Hindu Panjabi Hindustani
2076 Sialkot Sirhind Sirhind Hindu Panjabi Hindustani
2077 Margalla Kashmir Kashmir Hindu Panjabi Hindustani
2078 Bannu Multan Multan Sunni Panjabi Hindustani
2079 Derajat Multan Multan Sunni Panjabi Hindustani
2080 Srikakulam Orissa Orissa Hindu Oriya Eastern Aryan
2081 Lakhnor Bengal Bengal Hindu Bengali Eastern Aryan
2082 Raipur Ratanpur Ratanpur Hindu Gondi Central Indian
2083 Udayagiri Vijayanagar Vijayanagar Hindu Telugu Dravidian
2084 Konaseema Andhra Andhra Hindu Telugu Dravidian
2085 Tiruchirappalli Vijayanagar Vijayanagar Hindu Tamil Dravidian
2086 Cholistan Multan Multan Sunni Panjabi Hindustani
2087 Ajmer Mewar Mewar Hindu Rajasthani Western Aryan
2088 Umarkot Sindh Sindh Sunni Sindhi Western Aryan
2089 Chaul Vijayanagar Vijayanagar Hindu Marathi Western Aryan
2090 Kurnool Vijayanagar Vijayanagar Hindu Telugu Dravidian
2091 Tripura Tripura Tripura Hindu Chin Burman
2092 Mahadeo Malwa Malwa Hindu Gondi Central Indian
2093 Mandsaur Malwa Malwa Hindu Malvi Western Aryan
2094 Bahreich Jaunpur Jaunpur Hindu Avadhi Hindustani
2095 Varanasi Jaunpur Jaunpur Hindu Bihari Eastern Aryan
2096 Damin Bengal Bengal Hindu Jharkandi Central Indian
2097 Baghelkhand Baghelkhand Baghelkhand Hindu Vindhyan Hindustani
2098 Surguja Jharkhand Jharkhand Hindu Jharkandi Central Indian
2099 Kandy Kandy Kandy Theravada Sinhalese Eastern Aryan
2100 Vanni Jaffna Jaffna Hindu Tamil Dravidian
2101 Tirunelveli Madurai Madurai Hindu Tamil Dravidian
2102 Urkan Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
2103 Udi Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
2104 Birija Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
2105 Kuru Yeren Yeren Tengri Manchu Evenki
2106 Furdan Jianzhou Jianzhou Tengri Manchu Evenki
2107 Ningguta Jianzhou Jianzhou Confucian Manchu Evenki
2108 Huncun Jianzhou Jianzhou Confucian Manchu Evenki
2109 Boduna Korchin Korchin Vajrayana Chahar Altaic
2110 Yehe Haixi Haixi Confucian Manchu Evenki
2111 Hetu Ala Jianzhou Jianzhou Confucian Manchu Evenki
2112 Andong Ming Ming Confucian Manchu Evenki
2113 Gaizhou Ming Ming Confucian Shandong Chinese
2114 Ereen Mongolia Mongolia Vajrayana Mongol Altaic
2115 Chahar Korchin Korchin Vajrayana Chahar Altaic
2116 Ih Huree Mongolia Mongolia Tengri Khalkha Altaic
2117 Zasagt Oirat Oirat Tengri Khalkha Altaic
2118 Urzhar Oirat Oirat Sunni Oirat Altaic
2119 Chuguchak Oirat Oirat Sunni Oirat Altaic
2120 Ili Chagatai Chagatai Sunni Uyghur Altaic
2121 Kuqa Yarkand Yarkand Sunni Uyghur Altaic
2122 Hami Kara Del Kara Del Vajrayana Oirat Altaic
2123 Qakilik Chagatai Chagatai Vajrayana Oirat Altaic
2124 Yarkand Yarkand Yarkand Sunni Uyghur Altaic
2125 Kochkor Chagatai Chagatai Sunni Kyrgyz Altaic
2126 Chuy Chagatai Chagatai Sunni Kyrgyz Altaic
2127 Yashilkul Yarkand Yarkand Shia Uzbek Altaic
2128 Ngari Guge Guge Vajrayana Tibetan Tibetan
2129 Changtang
2130 Nyingchi Tsang Tsang Vajrayana Tibetan Tibetan
2131 Qamdo Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
2132 Markam Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
2133 Dege Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
2134 Rebgong Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
2135 Garze Kham Kham Vajrayana Tibetan Tibetan
2136 Xuanhua Ming Ming Confucian Jin Chinese
2137 Daming Ming Ming Confucian Zhili Chinese
2138 Wuding Ming Ming Confucian Shandong Chinese
2139 Laizhou Ming Ming Confucian Shandong Chinese
2140 Yanzhou Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
2141 Xuzhou Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
2142 Huai'an Ming Ming Confucian Jianghuai Chinese
2143 Fengyang Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
2144 Fuyang Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
2145 Zhenjiang Ming Ming Confucian Jianghuai Chinese
2146 Ningguo Ming Ming Confucian Wu Chinese
2147 Huizhou Ming Ming Confucian Wu Chinese
2148 Shaoxin Ming Ming Confucian Wu Chinese
2149 Ningbo Ming Ming Confucian Wu Chinese
2150 Jinhua Ming Ming Confucian Wu Chinese
2151 Poyang Ming Ming Confucian Gan Chinese
2152 Jianning Ming Ming Confucian Min Chinese
2153 Tingzhou Ming Ming Confucian Hakka Chinese
2154 Kelang Animist Polynesian Malay
2155 Middag Animist Polynesian Malay
2156 Chaochow Ming Ming Confucian Min Chinese
2157 Waichow Ming Ming Confucian Hakka Chinese
2158 Shiukwan Ming Ming Confucian Hakka Chinese
2159 Leichow Ming Ming Confucian Min Chinese
2160 Ngaichow Ming Ming Confucian Min Chinese
2161 Limchow Ming Ming Confucian Cantonese Chinese
2162 Ngchow Ming Ming Confucian Cantonese Chinese
2163 Liuzhou Ming Ming Confucian Zhuang South-East Asian
2164 Namning Ming Ming Confucian Zhuang South-East Asian
2165 Pu'er Ming Ming Theravada Bai Tibetan
2166 Dehong Mong Mao Mong Mao Theravada Shan South-East Asian
2167 Lijiang Ming Ming Theravada Bai Tibetan
2168 Bozhou Ming Ming Animist Yi Tibetan
2169 Langzhong Ming Ming Confucian Sichuanese Chinese
2170 Songqu Ming Ming Vajrayana Tibetan Tibetan
2171 Xiangyang Ming Ming Confucian Hubei Chinese
2172 Jingzhou Ming Ming Confucian Hubei Chinese
2173 Yuanling Ming Ming Animist Miao Chinese
2174 Hengyang Ming Ming Animist Xiang Chinese
2175 Runing Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
2176 Shangqiu Ming Ming Confucian Zhongyuan Chinese
2177 Ningwu Ming Ming Confucian Jin Chinese
2178 Lu'an Ming Ming Confucian Jin Chinese
2179 Yan'an Ming Ming Confucian Jin Chinese
2180 Tianshui Ming Ming Confucian Xibei Chinese
2181 Pingliang Ming Ming Confucian Xibei Chinese
2182 Liangzhou Ming Ming Confucian Xibei Chinese
2183 Taozhou Ming Ming Confucian Xibei Chinese
2184 Xining Ming Ming Vajrayana Xibei Chinese
2185 Mergen Haixi Haixi Tengri Manchu Evenki
2186 Iman Jianzhou Jianzhou Tengri Manchu Evenki
2187 Sartu Korchin Korchin Tengri Chahar Altaic
2188 Alchuka Haixi Haixi Tengri Manchu Evenki
2189 Tsetserleg Oirat Oirat Tengri Khalkha Altaic
2190 Qaraqorum Oirat Oirat Tengri Khalkha Altaic
2191 Ejin Oirat Oirat Vajrayana Oirat Altaic
2192 Korla Yarkand Yarkand Vajrayana Uyghur Altaic
2193 Govi Oirat Oirat Tengri Khalkha Altaic
2194 Qilian
2195 Adyghe Circassia Circassia Orthodox Circassian Caucasian
2196 Guria Imereti Imereti Orthodox Georgian Caucasian
2197 Kabardia Circassia Circassia Orthodox Circassian Caucasian
2198 Khundzia Avaria Avaria Sunni Dagestani Caucasian
2199 Tarki Gazikumukh Gazikumukh Sunni Dagestani Caucasian
2200 Suleiman Range
2201 Alania Circassia Circassia Orthodox Circassian Caucasian
2202 Melikates Kharabakh Kharabakh Coptic Armenian Caucasian
2203 Kakheti Georgia Georgia Orthodox Georgian Caucasian
2204 Kars Samtskhe Samtskhe Orthodox Georgian Caucasian
2205 Nakhchivan Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Coptic Armenian Caucasian
2206 Urmia Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Kurdish Iranian
2207 Maragheh Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Shia Azerbaijani Iranian
2208 Terek Great Horde Great Horde Sunni Dagestani Caucasian
2209 Ilam Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Shia Kurdish Iranian
2210 Kirmanshah Ajam Ajam Sunni Luri Iranian
2211 Ardalan Ardalan Ardalan Sunni Kurdish Iranian
2212 Zanjan Ajam Ajam Shia Azerbaijani Iranian
2213 Qom Ajam Ajam Shia Persian Iranian
2214 Golestan Khorasan Khorasan Shia Mazandarani Iranian
2215 Qazvin Ajam Ajam Shia Azerbaijani Iranian
2216 Semnan Ajam Ajam Shia Persian Iranian
2217 Yasuj Luristan Luristan Shia Luri Iranian
2218 Shiraz Fars Fars Sunni Persian Iranian
2219 Bandar Langeh Fars Fars Sunni Persian Iranian
2220 Bam Timurids Timurids Shia Baluchi Iranian
2221 Mashhad Timurids Timurids Shia Khorasani Iranian
2222 Ardakan Timurids Timurids Shia Persian Iranian
2223 Larestan Fars Fars Sunni Persian Iranian
2224 Ferah Timurids Timurids Sunni Khorasani Iranian
2225 Bamyan Timurids Timurids Shia Afghan Iranian
2226 Jalalabad Afghanistan Afghanistan Sunni Afghan Iranian
2227 Kunduz Timurids Timurids Sunni Afghan Iranian
2228 Maymana Timurids Timurids Sunni Afghan Iranian
2229 Bust Sistan Sistan Sunni Afghan Iranian
2230 Chakhansur Sistan Sistan Sunni Khorasani Iranian
2231 Bela Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
2232 Kharan Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
2233 Chabahar Baluchistan Baluchistan Sunni Baluchi Iranian
2234 Rafsanjan Timurids Timurids Shia Persian Iranian
2235 Sabzevar Khorasan Khorasan Sunni Khorasani Iranian
2236 Bojnord Khorasan Khorasan Sunni Khorasani Iranian
2237 Tekrur Fetishist Fulani Sahelian
2238 Kantor Mali Mali Fetishist Senegambian Sahelian
2239 Siine Jolof Jolof Fetishist Senegambian Sahelian
2240 Galam Fetishist Fulani Sahelian
2241 Beafada Fetishist Senegambian Sahelian
2242 Karou Fetishist Dyola Mande
2243 Termes Macina Macina Sunni Soninke Mande
2244 Tagant Fetishist Fulani Sahelian
2245 Wagadu Macina Macina Fetishist Soninke Mande
2246 Baghena Macina Macina Sunni Soninke Mande
2247 Hodh Timbuktu Timbuktu Sunni Tuareg Sahelian
2248 Do Mali Mali Fetishist Mali Mande
2249 Sibiridugu Mali Mali Fetishist Mali Mande
2250 Bendugu Mali Mali Fetishist Bozo Mande
2251 Guinea
2252 Lobi Kong Kong Fetishist Dyola Mande
2253 Gwiriko Mali Mali Fetishist Dyola Mande
2254 Bonoman Bonoman Bonoman Fetishist Aka West African
2255 Gyaaman Bonoman Bonoman Fetishist Aka West African
2256 Dagbon Dagbon Dagbon Fetishist Dagomba West African
2257 Denkyira Fetishist Aka West African
2258 Cape Coast Fetishist Aka West African
2259 Sah Macina Macina Fetishist Bambara Mande
2260 Mema Macina Macina Sunni Bambara Mande
2261 Kala Jenné Jenné Fetishist Bozo Mande
2262 Karabara Songhai Songhai Sunni Songhai Mande
2263 Haayre Mossi Mossi Fetishist Bozo Mande
2264 Hombori Songhai Songhai Fetishist Songhai Mande
2265 Liptako Mossi Mossi Fetishist Mossi West African
2266 Bilanga Mossi Mossi Fetishist Mossi West African
2267 Tenkodogo Mossi Mossi Fetishist Mossi West African
2268 Aribanda Songhai Songhai Sunni Songhai Mande
2269 Zarmaganda Songhai Songhai Sunni Songhai Mande
2270 Dallol Songhai Songhai Fetishist Songhai Mande
2271 Azawagh Songhai Songhai Sunni Tuareg Sahelian
2272 Azbin Air Air Sunni Tuareg Sahelian
2273 Ader Air Air Sunni Tuareg Sahelian
2274 Air Air Air Sunni Tuareg Sahelian
2275 Tenere Air Air Sunni Tuareg Sahelian
2276 Itesan Air Air Sunni Tuareg Sahelian
2277 Kawar Air Air Sunni Tuareg Sahelian
2278 Kebbi Songhai Songhai Fetishist Hausa Sahelian
2279 Daura Katsina Katsina Sunni Hausa Sahelian
2280 Biram Kano Kano Sunni Hausa Sahelian
2281 Rano Kano Kano Sunni Hausa Sahelian
2282 Muniyo Kanem Bornu Kanem Bornu Sunni Kanuri Sahelian
2283 Bedde Kanem Bornu Kanem Bornu Sunni Kanuri Sahelian
2284 Manga Kanem Bornu Kanem Bornu Sunni Kanuri Sahelian
2285 Marghi Kanem Bornu Kanem Bornu Fetishist Kanuri Sahelian
2286 Logone Yao Yao Fetishist Kanuri Sahelian
2287 Kotoko Yao Yao Sunni Kanuri Sahelian
2288 Yao Yao Yao Sunni Bilala Sahelian
2289 Ondo Benin Benin Fetishist Yoruba West African
2290 Ijebu Benin Benin Fetishist Yoruba West African
2291 Ketu Oyo Oyo Fetishist Yoruba West African
2292 Moshi Oyo Oyo Fetishist Yoruba West African
2293 Yawuri Zazzau Zazzau Fetishist Hausa Sahelian
2294 Warri Benin Benin Fetishist Yoruba West African
2295 Atakora Dagbon Dagbon Fetishist Dagomba West African
2296 Karasi Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
2297 Saruhan Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
2298 Tekke Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
2299 Bolu Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
2300 Bozok Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
2301 Kayseri Karaman Karaman Sunni Turkish Levantine
2302 Içel Karaman Karaman Sunni Turkish Levantine
2303 Malatya Dulkadir Dulkadir Shia Turkish Levantine
2304 Canik Ottomans Ottomans Sunni Turkish Levantine
2305 Erzincan Aq Qoyunlu Aq Qoyunlu Coptic Armenian Caucasian
2306 Mush Aq Qoyunlu Aq Qoyunlu Coptic Armenian Caucasian
2307 Van Bitlis Bitlis Coptic Armenian Caucasian
2308 Urfa Aq Qoyunlu Aq Qoyunlu Sunni Kurdish Iranian
2309 Sinjar Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Mashriqi Levantine
2310 Tikrit Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Mashriqi Levantine
2311 Samawat Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Shia Mashriqi Levantine
2312 Wasit Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Mashriqi Levantine
2313 Antioch Mamluks Mamluks Sunni Syrian Levantine
2314 Rahba Qara Qoyunlu Qara Qoyunlu Sunni Mashriqi Levantine
2315 Suez Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2316 Al Gharbia Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2317 Minya Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2318 Bahiriya Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2319 Manfalut Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2320 Ras Gharib Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2321 Queseer Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2322 Wadi Halfa Makuria Makuria Coptic Nubian Sudanese
2323 Sahra an Nübyah Beja Beja Coptic Nubian Sudanese
2324 Halaib Mamluks Mamluks Sunni Beja Sudanese
2325 Tarrana Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2326 Bardiyah Mamluks Mamluks Sunni Egyptian Levantine
2327 Maan Mamluks Mamluks Sunni Bedouin Levantine
2328 Al Ula Anizah Anizah Sunni Bedouin Levantine
2329 Yanbu Medina Medina Sunni Hejazi Levantine
2330 Ma'din Sulaym Medina Medina Sunni Hejazi Levantine
2331 Jeddah Hejaz Hejaz Sunni Hejazi Levantine
2332 Turubah Hejaz Hejaz Sunni Hejazi Levantine
2333 Zufra Hormuz Hormuz Shia Khaleeji Levantine
2334 Badiyat ash Sham
2335 Dawasir Dawasir Dawasir Sunni Bedouin Levantine
2336 Aflaj Dawasir Dawasir Sunni Bedouin Levantine
2337 Buraydah Shammar Shammar Sunni Bedouin Levantine
2338 Hafar Shammar Shammar Sunni Bedouin Levantine
2339 Yabrin Dawasir Dawasir Sunni Bedouin Levantine
2340 Grane Haasa Haasa Sunni Khaleeji Levantine
2341 Masirah Hormuz Hormuz Ibadi Omani Levantine
2342 Wusta Mahra Mahra Sunni Mahri Levantine
2343 Kathiri Hadramut Hadramut Sunni Yemeni Levantine
2344 Marib Rassids Rassids Shia Yemeni Levantine
2345 Beihan Aden Aden Shia Yemeni Levantine
2346 Jazan Mikhlaf Mikhlaf Shia Hejazi Levantine
2347 Hofuf Haasa Haasa Shia Khaleeji Levantine
2348 Chios Genoa Genoa Orthodox Greek Byzantine
2349 Kizil-Su Transoxiana Transoxiana Sunni Turkmeni Altaic
2350 Konjikala Transoxiana Transoxiana Sunni Turkmeni Altaic
2351 Shekty Nogai Nogai Sunni Kazakh Altaic
2352 Alty-Kuduk Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2353 Tortkara Nogai Nogai Sunni Kazakh Altaic
2354 Shegendyk Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2355 Narym Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2356 Shymkent Transoxiana Transoxiana Sunni Uzbek Altaic
2357 Aksary Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2358 Altyn Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2359 Baganaly Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2360 Tobykty Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2361 Dzhaman-Kuduk Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2362 Gurganj Transoxiana Transoxiana Sunni Turkmeni Altaic
2363 Atakent Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2364 Talas Chagatai Chagatai Sunni Kyrgyz Altaic
2365 Orda Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
2366 Utva Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
2367 Lower Yik Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
2368 Karamegdan Chagatai Chagatai Sunni Kazakh Altaic
2369 Lower Ishim Uzbek Uzbek Sunni Kazakh Altaic
2370 Kungirot Nogai Nogai Sunni Nogai Tatar
2371 Song La Dai Viet Dai Viet Mahayana Laotian South-East Asian
2372 Hai Phong Dai Viet Dai Viet Mahayana Vietnamese South-East Asian
2373 Hue Dai Viet Dai Viet Mahayana Vietnamese South-East Asian
2374 Kauthara Champa Champa Hindu Cham Malay
2375 Tay Nguyen Champa Champa Animist Cham Malay
2376 Prek Russey Khmer Khmer Hindu Khmer South-East Asian
2377 Teuk Khmao Khmer Khmer Hindu Khmer South-East Asian
2378 Kratie Khmer Khmer Animist Khmer South-East Asian
2379 Battambang Ayutthaya Ayutthaya Theravada Khmer South-East Asian
2380 Phnom Penh Khmer Khmer Theravada Khmer South-East Asian
2381 Luang Namtha Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
2382 Savanh Nakhone Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
2383 Khukhanor Surin Lan Xang Lan Xang Theravada Khmer South-East Asian
2384 Nong Khai Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
2385 Nongbua Lamphu Lan Xang Lan Xang Theravada Laotian South-East Asian
2386 Chaiyaphum Lan Xang Lan Xang Theravada Khmer South-East Asian
2387 Phetchaburi Ayutthaya Ayutthaya Theravada Central Thai South-East Asian
2388 Phitsanulok Ayutthaya Ayutthaya Theravada Central Thai South-East Asian
2389 Phra Bang Sukhothai Sukhothai Theravada Central Thai South-East Asian
2390 Chaiya Ligor Ligor Theravada Central Thai South-East Asian
2391 Thalang Ligor Ligor Sunni Malayan Malay
2392 Selangor Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
2393 Terengganu Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
2394 Kedah Kedah Kedah Sunni Malayan Malay
2395 Hkamti Long Mong Kawng Mong Kawng Animist Kachin Burman
2396 Mong Kawng Mong Kawng Mong Kawng Theravada Kachin Burman
2397 Tamanthi Mong Yang Mong Yang Animist Shan South-East Asian
2398 Thaungdut Kale Kale Animist Chin Burman
2399 Pagan Ava Ava Theravada Burmese Burman
2400 Hsipaw Hsipaw Hsipaw Theravada Shan South-East Asian
2401 Mong Pai Mong Pai Mong Pai Animist Karen Burman
2402 Sandoway Arakan Arakan Theravada Arakanese Burman
2403 Moulmein Pegu Pegu Theravada Mon Burman
2404 Mergui Ayutthaya Ayutthaya Theravada Mon Burman
2405 Bender Moldavia Moldavia Orthodox Romanian Carpathian
2406 Ingil Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
2407 Pereyaslav Lithuania Lithuania Orthodox Ruthenian East Slavic
2408 Yelets Ryazan Ryazan Sunni Mishar Tatar
2409 Bahmut Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
2410 Theodoro Theodoro Theodoro Orthodox Gothic Byzantine
2411 Mansur Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
2412 Kyzyl-Yar Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
2413 Tyn Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
2414 Azaraba Crimea Crimea Sunni Crimean Tatar
2415 Etkara Great Horde Great Horde Sunni Mishar Tatar
2416 Majar Great Horde Great Horde Sunni Astrakhani Tatar
2417 Kuma Great Horde Great Horde Sunni Astrakhani Tatar
2418 Ukek Great Horde Great Horde Sunni Astrakhani Tatar
2419 Kanadey Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
2420 Agyidel Nogai Nogai Sunni Bashkir Tatar
2421 Juketau Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
2422 Veda-Suvar Kazan Kazan Sunni Kazani Tatar
2423 Alatyr Muscovy Muscovy Orthodox Muscovite East Slavic
2424 Peremyshl Poland Poland Orthodox Ruthenian East Slavic
2425 Nenets
2426 Yamal
2427 Ostyaki Uzbek Uzbek Tengri Ostyak Ugric
2428 Yugan Uzbek Uzbek Sunni Ostyak Ugric
2429 Agan Uzbek Uzbek Sunni Ostyak Ugric
2430 Baykha Tengri Samoyed Ugric
2431 Uchamin Tengri Tungus Evenki
2432 Chulym Tengri Tungus Evenki
2433 Vah Uzbek Uzbek Tengri Ostyak Ugric
2434 Barnaul Tengri Kyrgyz Altaic
2435 Nukhtui Tengri Yakut Evenki
2436 Chuna Tengri Tungus Evenki
2437 Seganka Tengri Tungus Evenki
2438 Kharya Tengri Yakut Evenki
2439 Yarmanka Tengri Yukaghir Evenki
2440 Kagyrgyn Chukchi Chukchi Tengri Kamchatkan Kamchatkan
2441 Iglino Uzbek Uzbek Tengri Siberian Tatar
2442 Ust-Kut Tengri Buryat Evenki
2443 Kan Tengri Buryat Evenki
2444 Bashgird Kazan Kazan Sunni Bashkir Tatar
2445 Mangazea Tengri Samoyed Ugric
2446 Chara Buryatia Buryatia Tengri Buryat Evenki
2447 Matrega Genoa Genoa Orthodox Pontic Byzantine
2448 Fezzan Fezzan Fezzan Sunni Tunisian Maghrebi
2449 Jufra Fezzan Fezzan Sunni Tunisian Maghrebi
2450 Ghadames Djerid Djerid Sunni Tunisian Maghrebi
2451 Thubaqt Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
2452 Zuwarah Tunis Tunis Ibadi Tunisian Maghrebi
2453 Sfax Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
2454 Kef Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
2455 Bizerte Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
2456 Touggourt Touggourt Touggourt Sunni Algerian Maghrebi
2457 Mzab Mzab Mzab Ibadi Berber Maghrebi
2458 Hodna Tunis Tunis Sunni Algerian Maghrebi
2459 Titteri Tlemcen Tlemcen Sunni Algerian Maghrebi
2460 Saoura Tafilalt Tafilalt Sunni Moroccan Maghrebi
2461 Dahra Tlemcen Tlemcen Sunni Algerian Maghrebi
2462 Ouarsenis Tlemcen Tlemcen Sunni Berber Maghrebi
2463 Kasdir Tlemcen Tlemcen Sunni Berber Maghrebi
2464 Ouarzazate Sus Sus Sunni Berber Maghrebi
2465 Oujda Tlemcen Tlemcen Sunni Berber Maghrebi
2466 Draa Tafilalt Tafilalt Sunni Moroccan Maghrebi
2467 Meknes Morocco Morocco Sunni Moroccan Maghrebi
2468 Tadla Morocco Morocco Sunni Moroccan Maghrebi
2469 Dukkala Morocco Morocco Sunni Moroccan Maghrebi
2470 Haha Marrakesh Marrakesh Sunni Berber Maghrebi
2471 Chott el-Jerid
2472 Ouargla Touggourt Touggourt Ibadi Berber Maghrebi
2473 Sousse Tunis Tunis Sunni Tunisian Maghrebi
2474 Tajhari Sunni Tuareg Sahelian
2475 Djado Sunni Tuareg Sahelian
2476 Kumeyaay Totemist Piman Sonoran
2477 Yuki Totemist Chinook Penutian
2478 Tachi Totemist Yokuts Penutian
2479 Maidu Totemist Yokuts Penutian
2480 Shasta Totemist Chinook Penutian
2481 Klamath Totemist Chinook Penutian
2482 Kalapuya Totemist Chinook Penutian
2483 Umatilla Totemist Chinook Penutian
2484 Quileute Totemist Salish Penutian
2485 Chehalis Totemist Salish Penutian
2486 Yakima Totemist Salish Penutian
2487 Spokane Totemist Salish Penutian
2488 Palus Totemist Salish Penutian
2489 Bohogue Totemist Shoshone Sonoran
2490 Goshute Totemist Shoshone Sonoran
2491 Hualapai Totemist Piman Sonoran
2492 Chiricahua Totemist Eastern Apache Apachean
2493 Hopi Totemist Pueblo Sonoran
2494 Zuni Zuni Zuni Totemist Pueblo Sonoran
2495 Acoma Keres Keres Totemist Pueblo Sonoran
2496 Jicarilla Totemist Navajo Apachean
2497 Lipiyanes Totemist Mescalero Apachean
2498 Jumano Totemist Mescalero Apachean
2499 Coahuilteco Totemist Lipan Apachean
2500 Querecho Totemist Lipan Apachean
2501 Piegan Totemist Blackfoot Plains Algonquian
2502 Haaninin Kiowa Kiowa Totemist Kiowa Sonoran
2503 Ashshipite Totemist Shoshone Sonoran
2504 Eeelalapito Totemist Shoshone Sonoran
2505 Tsisistas Totemist Shoshone Sonoran
2506 Kuccuntikka Totemist Shoshone Sonoran
2507 Baachinena Totemist Wichita Caddoan
2508 Skiri Totemist Pawnee Caddoan
2509 Utsetha Totemist Osage Siouan
2510 Hidatsa Totemist Dakota Siouan
2511 Itscheabine Arapaho Arapaho Totemist Arapaho Plains Algonquian
2512 Wahpekute Totemist Dakota Siouan
2513 Moingwena Totemist Illini Central Algonquian
2514 Michigamea Totemist Illini Central Algonquian
2515 Satuskhdin Totemist Osage Siouan
2516 Adai Totemist Caddo Caddoan
2517 Mdewakanton Sioux Sioux Totemist Dakota Siouan
2518 Noquet Totemist Anishinabe Central Algonquian
2519 Kilatika Totemist Illini Central Algonquian
2520 Mengkonkia Totemist Illini Central Algonquian
2521 Okouara Totemist Mesquakie Central Algonquian
2522 Mascouten Totemist Mesquakie Central Algonquian
2523 Piankeshaw Totemist Illini Central Algonquian
2524 Wabash Shawnee Shawnee Totemist Shawnee Central Algonquian
2525 Chillicothe Shawnee Shawnee Totemist Shawnee Central Algonquian
2526 Shatteras Totemist Shawnee Central Algonquian
2527 Chickamauga Totemist Cherokee Iroquoian
2528 Yazoo Totemist Chickasaw Muskogean
2529 Natchez Totemist Chickasaw Muskogean
2530 Biloxi Totemist Choctaw Muskogean
2531 Napochi Totemist Chickasaw Muskogean
2532 Tohome Choctaw Choctaw Totemist Choctaw Muskogean
2533 Chatot Totemist Creek Muskogean
2534 Yustaga Totemist Creek Muskogean
2535 Calusa Totemist Creek Muskogean
2536 Mayaimi Totemist Taino Caribbean
2537 Hitchiti Totemist Creek Muskogean
2538 Yamasee Totemist Creek Muskogean
2539 Mocama Totemist Creek Muskogean
2540 Coweta Totemist Creek Muskogean
2541 Saluda Totemist Catawba Siouan
2542 Cusabo Totemist Catawba Siouan
2543 Waccamaw Totemist Catawba Siouan
2544 Yadkin Totemist Catawba Siouan
2545 Waxhaw Totemist Catawba Siouan
2546 Chicora Totemist Catawba Siouan
2547 Roanoke Totemist Powhatan Eastern Algonquian
2548 Tutelo Cherokee Cherokee Totemist Cherokee Iroquoian
2549 Moratok Totemist Powhatan Eastern Algonquian
2550 Doeg Totemist Powhatan Eastern Algonquian
2551 Monongahela Totemist Susquehannock Iroquoian
2552 Manahoac Totemist Susquehannock Iroquoian
2553 Potomac Totemist Susquehannock Iroquoian
2554 Nanticoke Totemist Powhatan Eastern Algonquian
2555 Honniasont Totemist Susquehannock Iroquoian
2556 Juniata Totemist Susquehannock Iroquoian
2557 Atrakwaye Totemist Susquehannock Iroquoian
2558 Espachomy Totemist Delaware Eastern Algonquian
2559 Adirondack Totemist Iroquois Iroquoian
2560 Quinnipiac Totemist Pequot Eastern Algonquian
2561 Wampanoag Totemist Pequot Eastern Algonquian
2562 Pennacook Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2563 Missisquoi Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2564 Sokoki Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2565 Kennebec Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2566 Passamaquoddy Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2567 Aroostook Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2568 Kespukwitk Mikmaq Mikmaq Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
2569 Eskikewakik Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
2570 Wolystoq Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
2571 Madawaska Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2572 Siknikt Totemist Mikmaq Eastern Algonquian
2573 Placentia Totemist Cree Central Algonquian
2574 Sikumiut Totemist Inuit Eskaleut
2575 Naskapi Totemist Cree Central Algonquian
2576 Mingan Totemist Cree Central Algonquian
2577 Manicouagan Totemist Cree Central Algonquian
2578 Anticosti Totemist Cree Central Algonquian
2579 Piekouagami Totemist Cree Central Algonquian
2580 Atikamekw Totemist Cree Central Algonquian
2581 Timiskaming Totemist Cree Central Algonquian
2582 Maliseet Totemist Abenaki Eastern Algonquian
2583 Etchemins Totemist Huron Iroquoian
2584 Loup Totemist Huron Iroquoian
2585 Kichesipi Totemist Anishinabe Central Algonquian
2586 Tionontate Huron Huron Totemist Huron Iroquoian
2587 Odawa Ottawa Ottawa Totemist Anishinabe Central Algonquian
2588 Piscatang Totemist Cree Central Algonquian
2589 Kesagami Cree Cree Totemist Cree Central Algonquian
2590 Shaggami Totemist Cree Central Algonquian
2591 Outoulibi Totemist Cree Central Algonquian
2592 Omushkego Totemist Cree Central Algonquian
2593 Wappus Totemist Cree Central Algonquian
2594 Quennebigon Totemist Cree Central Algonquian
2595 Kesyehotinne Totemist Cree Central Algonquian
2596 Mahmikiwiniyak Totemist Cree Central Algonquian
2597 Sipiwininiwak Totemist Cree Central Algonquian
2598 Hebina Totemist Nakota Siouan
2599 Athabasca Totemist Athabascan Na-Déné
2600 Nihithawak Totemist Athabascan Na-Déné
2601 Danezaa Totemist Athabascan Na-Déné
2602 Siksikawa Totemist Blackfoot Plains Algonquian
2603 Sekani Totemist Athabascan Na-Déné
2604 Dakelh Totemist Athabascan Na-Déné
2605 Secwepemc Totemist Athabascan Na-Déné
2606 Tsilhoqotin Totemist Athabascan Na-Déné
2607 Okanagan Totemist Salish Penutian
2608 Rocky Mountains
2609 Nisga'a Totemist Chinook Penutian
2610 Heiltsuk Totemist Salish Penutian
2611 Kodiak Totemist Aleutian Eskaleut
2612 Eyak Totemist Haida Na-Déné
2613 Sitka Totemist Haida Na-Déné
2614 Cotoname Animist Chichimecan Aridoamerican
2615 Guamares Guamar Guamar Animist Guamares Aridoamerican
2616 Seri Totemist Piman Sonoran
2617 Huichol Tonala Tonala Nahuatl Tepic Aridoamerican
2618 Toboso Animist Chichimecan Aridoamerican
2619 Laguneros Animist Chichimecan Aridoamerican
2620 Nakipa Totemist Piman Sonoran
2621 Tizapan Tonala Tonala Nahuatl Tepic Aridoamerican
2622 Cuitzeo Tarascan Tarascan Nahuatl Purepecha Central American
2623 Cutzamala Matlatzinca Matlatzinca Nahuatl Matlantzinca Central American
2624 Patzcuaro Tarascan Tarascan Nahuatl Purepecha Central American
2625 Hinonoeino Totemist Wichita Caddoan
2626 Tullucan Matlatzinca Matlatzinca Nahuatl Matlantzinca Central American
2627 Cihuatlan Tlapanec Tlapanec Nahuatl Tlapanec Otomanguean
2628 Tepeacac Teotitlan Teotitlan Nahuatl Aztec Central American
2629 Coyolapan Mixtec Mixtec Nahuatl Mixtec Otomanguean
2630 Tochtepec Yokotan Yokotan Mayan Chontales Mayan
2631 Mixe Yokotan Yokotan Mayan Chontales Mayan
2632 Xicallanco Yokotan Yokotan Mayan Chontales Mayan
2633 Ceh Pech Xiu Xiu Mayan Yucatec Mayan
2634 Uaymil Chactemal Chactemal Mayan Yucatec Mayan
2635 Lacandon Tzotzil Tzotzil Mayan Lacandon Mayan
2636 Chacujal Kaqchikel Kaqchikel Mayan Highland Mayan Mayan
2637 Chortli Chorti Chorti Mayan Highland Mayan Mayan
2638 Xoconochco Zapotec Zapotec Nahuatl Zapotek Otomanguean
2639 Raritan Totemist Delaware Eastern Algonquian
2640 Lenca Animist Miskito Chibchan
2641 Tziccoac Huastec Huastec Mayan Wastek Mayan
2642 Metztitlan Otomi Otomi Nahuatl Otomi Aridoamerican
2643 Apatzingan Colima Colima Nahuatl Purepecha Central American
2644 Cholula Tlaxcala Tlaxcala Nahuatl Aztec Central American
2645 Teloloapan Aztec Aztec Nahuatl Aztec Central American
2646 Coixtlahuacan Coixtlahuaca Coixtlahuaca Nahuatl Mixtec Otomanguean
2647 Cuetlaxtlan Totonac Totonac Nahuatl Totonac Central American
2648 Yopitzinco Tlapanec Tlapanec Nahuatl Tlapanec Otomanguean
2649 Tehuantepec Zapotec Zapotec Nahuatl Zapotek Otomanguean
2650 Champutun Can Pech Can Pech Mayan Yucatec Mayan
2651 Ah Canul Xiu Xiu Mayan Yucatec Mayan
2652 Ecab Cocomes Cocomes Mayan Yucatec Mayan
2653 Iximché Kaqchikel Kaqchikel Mayan Highland Mayan Mayan
2654 Baracoa Animist Taino Caribbean
2655 Bayamo Animist Taino Caribbean
2656 Camaguey Animist Taino Caribbean
2657 Colima Colima Colima Nahuatl Tecos Aridoamerican
2658 Maguana Animist Taino Caribbean
2659 Magua Animist Taino Caribbean
2660 Managua Animist Miskito Chibchan
2661 Uluas Animist Miskito Chibchan
2662 Olancho Animist Miskito Chibchan
2663 Nicoya Animist Muisca Chibchan
2664 Veraguas Animist Muisca Chibchan
2665 Eyeish Totemist Caddo Caddoan
2666 Tuintsundé Totemist Lipan Apachean
2667 Cacaxtes Totemist Lipan Apachean
2668 Borrado Totemist Wastek Mayan
2669 Hasinai Totemist Caddo Caddoan
2670 Tkaronto Huron Huron Totemist Huron Iroquoian
2671 Missisage Totemist Huron Iroquoian
2672 Kitkehaki Totemist Pawnee Caddoan
2673 Pasai Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
2674 Peureulak Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
2675 Rokan Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
2676 Indragiri Siak Siak Sunni Sumatran Malay
2677 Jambi Siak Siak Sunni Sumatran Malay
2678 Bangka Palembang Palembang Sunni Sumatran Malay
2679 Belitung Sunni Sumatran Malay
2680 Muko-Muko Pagarruyung Pagarruyung Theravada Sumatran Malay
2681 Pagarruyung Pagarruyung Pagarruyung Theravada Sumatran Malay
2682 Pariaman Pagarruyung Pagarruyung Sunni Sumatran Malay
2683 Mentawai Sunni Sumatran Malay
2684 Nias Sunni Sumatran Malay
2685 Gayo Pasai Pasai Sunni Sumatran Malay
2686 Bintan Malacca Malacca Sunni Malayan Malay
2687 Pakuan Sunda Sunda Hindu Javanese Malay
2688 Cirebon Sunda Sunda Hindu Javanese Malay
2689 Kendal Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
2690 Pajang Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
2691 Kediri Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
2692 Madura Majapahit Majapahit Hindu Javanese Malay
2693 Lombok Animist Papuan Pacific
2694 Gangneung Korea Korea Confucian Korean Korean
2695 East Timor Animist Papuan Pacific
2696 Yamdena Animist Moluccan Pacific
2697 Tondo Tondo Tondo Animist Filipino Malay
2698 Pangasinan Pangasinan Pangasinan Animist Filipino Malay
2699 Bikol Animist Filipino Malay
2700 Panay Madyas Madyas Animist Filipino Malay
2701 Tagloc Animist Filipino Malay
2702 Butuan Butuan Butuan Animist Filipino Malay
2703 Lehad Datu Brunei Brunei Sunni Bornean Malay
2704 Sibu Brunei Brunei Sunni Bornean Malay
2705 Kuching Brunei Brunei Sunni Bornean Malay
2706 Katapang Sunni Bornean Malay
2707 Barito